Światowy Dzień Mokradeł

2 lutego, w rocznicę przyjęcia konwencji o obszarach wodno-błotnych, obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł.

Znaczenie mokradeł jest w zrównoważonym rozwoju nie do przecenienia. Mokradła mają znaczenie nie tylko w ochronie gatunków, ale i w gospodarce.

2 lutego 2019 r. mija 48 lat od podpisania w irańskiej miejscowości Ramsar „Konwencji o obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego”, potocznie nazywanej Konwencją Ramsarską.

Do dziś konwencję ratyfikowało 169 państw (w tym Polska), wyznaczając na mocy jej zapisów ponad 2 tys. obszarów mokradłowych o międzynarodowym znaczeniu, o całkowitej powierzchni 2,1 mln km kw. (to prawie 7 razy więcej niż powierzchnia Polski). Na pamiątkę podpisania Konwencji Ramsarskiej od 1997 r. co roku 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł.

Podpisanie konwencji zobowiązało każdą ze stron do ochrony nie tylko obiektów umieszczonych na „Liście obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu”, ale również innych cennych terenów podmokłych znajdujących się na terytorium danego państwa. Mokradła w Konwencji Ramsarskiej zdefiniowano szeroko, obejmując nimi nie tylko bagna, błota i torfowiska, ale również zbiorniki wodne i cieki, a także płytkie wody morskie.

Polskie obszary Ramsar to: rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno, rezerwat przyrody Jezioro Karaś, rezerwat przyrody Jezioro Siedmiu Wysp, rezerwat przyrody Świdwie, rezerwat przyrody Jezioro Drużno, Stawy Milickie, Biebrzański Park Narodowy, Park Narodowy Ujście Warty, Słowiński Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy oraz subalpejskie torfowiska w Karkonoskim Parku Narodowym.

Mokradła zajmują około 6 proc. powierzchni Ziemi. Jak podkreślają przyrodnicy z Centrum Ochrony Mokradeł, są to ekosystemy, których znaczenie – z jednej strony dla ochrony różnorodności biologicznej, a z drugiej dla gospodarki człowieka – jest nieproporcjonalnie wysokie w stosunku zajmowanej powierzchni.

„Wszyscy potrzebujemy mokradeł, a ponad miliard ludzi na świecie zależy od nich bezpośrednio, uzyskując dzięki obszarom wodno-błotnym środki do życia, w tym ok. 660 milionów ludzi żyjących z rybactwa. Ten związek jest jednak zagrożony, ponieważ mokradła na całym świecie zanikają w tempie największym ze wszystkich ekosystemów. W ciągu ostatnich 40 lat zniszczyliśmy około 40 proc. mokradeł (wg Wetland Extent Trend), a tempo utraty mokradeł utrzymuje się na poziomie 1,5 proc. rocznie” – alarmują przyrodnicy w swoim komunikacie.”

 

Ten ważny dla ludzkości dzień obchodziliśmy 23 stycznia w Muzeum Przyrody i 9 lutego,  podczas sobotniego rajdu na rozlewiskach przy leśniczówce Stary Dwór.

Rozlewiska były zamarznięte, była więc okazja do bliższego przyjrzenia się usychającym brzozom, które stanowią doskonałe źródło pożywienia dla grzybów.Mogliśmy również oglądnąć wspaniałe żeremie bobrów.

Jak widać każda pora roku w lesie jest ciekawa. Zapraszamy do wędrówek z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *