Tropem wilków poprzez podolsztyńskie miejscowości.

9 marca 2019 r. odbyła się impreza terenowa Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie „Bieg tropem wilka”. 

W czasie  jednego  z rajdów po zamarzniętych rozlewiskach na terenie Leśnictwa Stary Dwór zauważyliśmy  tropy wilka prowadzące w kierunku  Dorotowa  i okolic. Po zapoznaniu się z informacjami dotyczących przemarszu wilków postanowiliśmy .  zorganizować patriotyczny  bieg z poznaniem  historii pobliskich miejscowości  Olsztyna.

Imprezę rozpoczęliśmy w miejscowości Dorotowo. Wieś powstała w 1348 r. nosiła nazwę od założyciela DAROTH, z czasem zmieniała brzmienie do nazwy obecnej.

Patrole naszego biegu otrzymali zadania do wykonania. Koleżanki Stefania i Marylka  ustaliły w rozmowie z mieszkańcami ciekawostki historyczne Dorotowa i okolic, następnie przekazały informacje pozostałym uczestnikom. Poznaliśmy piękną historię, przekazywaną ustnie: o odkopaniu skarbu w 1827 r., który zawierał 1750 srebrnych i złotych monet,o legendach na temat  Wyspy  Herta, o zatonięciu promu i wielu innych ciekawostkach.

 

 

 

 

 

Kolejny patrol  Teresa i Henryk doprowadzili  nas do Parku EKO gdzie znajduje się „Kraina skrzatów”.

 

W przepięknej scenerii, nad jeziorem mieszkańcy wybudowali bajkowy zakątek dla dzieci.

 

 

Patrol  w składzie Antoni i Aleksander doprowadzili  nas i  wskazali „ Park Pamięci” utworzony z  okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości  znajdujący się w miejscowości Majdy. Opowiedzieli historię powstania tego obiektu, uczestnicy mogli zapoznać się z informacjami znajdującymi się na tablicach tam umieszczonych.

 

 

 

Idąc dalszym tropem wilka zobaczyliśmy kapliczki przydrożne i dowiedzieliśmy się ich ciekawej historii.

Doszliśmy do miejscowości Gągławki   która została założona w 1348 r. przez Kapitułę Warmińską.

Kolejne patrole  w składzie  Basia i Józek ,  Maria i Wojtek  przystąpili do realizowania  zadań. Pokazali nam Dwór  z XVI w. Dobra dzierżawił ród polskiej szlachty Gadlawskich, a następnie węgierski szlachecki ród Kalnassy.  w późniejszym okresie było jeszcze kilku właściciel , przed II wojną światową  w okresie  1926 – 1945 był Warmiak, poseł katolickiej partii centrum Józef Graw z siostrą.

Po drugiej stronie jeziora znajduje się grobowiec właścicieli  Gągławek ufundował go Józef Graw.

Dalsza trasa wiodła do miejscowości Bartąg, gdzie znajduje się Sanktuarium Opatrzności Bożej pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty . Świątynia jest miejscem wiecznego spoczynku Andrzeja Michała Kalnassy, który został pochowany pod jej  posadzką , tuż przed ołtarzem.

 

Uczestnicy biorący udział w tej wyprawie poznali wiele ciekawostek historycznych i piękną okolicę. Wiadomościami mogą podzielić się z rodziną, znajomymi, przyjaciółmi i być przewodnikiem ciekawej wycieczki – liczącej około 10 kilometrów.

Anatol Leszczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *