Zwiedzamy Półwysep Helski

Od  26 do 29 kwietnia 2019 r. członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie  przebywali na Półwyspie Helskim.

Półwysep Helski to jeden z najciekawszych rejonów polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. To wąska, o długości 34 kilometrów mierzeja, która powstała przez płynący od wschodu wzdłuż wybrzeża prąd morski niosący piasek z dna.

Cały Półwysep Helski należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, który powstał w 1978 r. żeby chronić ten wyjątkowy fragment Polski. Najwęższy jest u nasady, w okolicy Władysławowa, ma tylko ok. 100 metrów, zaś jego szerokość na końcu, w okolicy Helu to około 3 kilometry.  

Turyści tutaj przebywający mogą korzystać z pięknych, niezatłoczonych plaż nad otwartym morzem lub z plaż położonych nad Zatoką Pucką. Przez cały Półwysep Helski przebiega linia kolejowa, z której korzystaliśmy podczas zwiedzania Jastarni i Juraty.

HEL – stare, kaszubskie miasto portowe, miejscowość letniskowa położona na końcu Półwyspu Helskiego.

 

Port w Helu jest doskonałą bazą dla amatorów sportów wodnych, pływają stąd regularnie statki do Gdyni, Gdańska i Sopotu.

 

W Helu mieści się Muzeum Rybołówstwa, gdzie można wspiąć się na wieżę widokową, aby podziwiać panoramę miasta,

 

 

 

 

 

Muzeum Obrony Wybrzeża, gdzie poznaliśmy historię Helu w 1939 roku, zobaczyliśmy liczne wystawy o tematyce militarnej Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej.

W Skansenie przy Muzeum Obrony Wybrzeża podziwialiśmy plenerowe wystawy uzbrojenia okrętów Marynarki Wojennej – armaty, torpedy, bomby głębinowe. kuchnię polową, dworzec wojskowej kolejki wąskotorowej.

Mogliśmy tez zobaczyć dziewięciokondygnacyjną wieżę kierowania ogniem, wystawę łączności wojskowej oraz  wystawę poświęcona wielkiemu maryniście polskiemu ,kpt.  K. O.Borchardtowi.

Odwiedziliśmy też słynne helskie fokarium.

 

Niewątpliwą atrakcją Helu jest również   Helski Kompleks Muzealny, w którym zobaczyliśmy  przyrodę Bałtyku, odtworzone warsztaty rzemieślnicze oraz izby Helan z XIX-XX w.

To tylko część atrakcji, które  zobaczyliśmy podczas  wycieczki do ciekawej  miejscowości jaką jest Hel. Mieliśmy jeszcze do odwiedzenia urokliwą  Jastarnię i Juratę.

    • JASTARNIA – siedziba gminy, miejscowość turystyczna położona na środku Półwyspu Helskiego pomiędzy miejscowościami Władysławowo i Hel. Port w Jastarni jest doskonałą bazą dla amatorów sportów wodnych, pływają stąd regularnie statki i wodoloty do Gdyni. W Jastarni znajduje się niewielkie lotnisko – w sezonie organizowane są tutaj loty widokowe. Warte obejrzenia są bunkry (dobrze opisane i udostępnione do zwiedzania) mające stanowić w czasie II Wojny Światowej Ośrodek Oporu Jastarnia.

JURATA – uznany, przedwojenny kurort, miejscowość letniskowa dla elity położona na środku Półwyspu Helskiego, w gminie Jastarnia, pomiędzy Jastarnią a miastem Hel. Jurata położona jest w sosnowym lesie, panuje tutaj uzdrowiskowy mikroklimat.

 

Na wycieczkę na Półwysep Helski zaprosił nas prezes Koła Anatol Leszczyński, który wyjazd zaplanował, zorganizował i był przewodnikiem. Dziękujemy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *