Jak ocenić wiek jelenia przed strzałem…….

dscn9285-www

 

Na kolejnym czwartku ekologicznym w RDLP w Olsztynie – 6 października 2016 r.- z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy  wykładu pana Patryka Kaczyńskiego. dscn9284-www

 

Był to już trzeci temat z zakresu łowiectwa, który przestawił nam pan Patryk, który w RDLP jest specjalistą ds. łowiectwa i polowań. Tym razem dowiedzieliśmy się jak trudną sprawą, nawet dla doświadczonych myśliwych jest  prawidłowo ocenić wiek jelenia przed odstrzałem.

dscn9302-wwwDla potrzeb odpowiedniego kształtowania struktur populacji oraz planowania łowieckiego wyróżniamy trzy klasy wieku jeleni byków:

  • I klasa wieku (1-5 rok życia, 1-4 poroże)
  • II klasa wieku (6-10 rok życia, 5-9 poroże)
  • III klasa wieku (11 rok życia i starsze, 10 poroże i powyżej)

Nasuwa się więc pytanie: co ma na celu podział na klasy wieku?
Otóż głównym celem takiego podziału jest właściwe wykonanie odstrzału jeleni byków zależnie od potrzeb wynikających z rzeczywistego stanu populacji oraz dążenie do pożądanego modelu populacji ustabilizowanej. Jelenie szlachetne (europejskie) osiągają wiek około 20 lat, natomiast najmocniejsze poroża osiągają zazwyczaj między 11 a 14 rokiem życia. W populacji ustabilizowanej byków, czyli takiej w której struktura wieku jest maksymalnie zbliżona do pożądanego modelu udział I klasy wieku to ok. 50-60% populacji, II klasy wieku to ok. 30% populacji natomiast III klasy wieku to ok 10-20% populacji.

Rozpoznanie wieku jeleni byków przed strzałem

Aby dokonać odpowiedniego odstrzału byka jelenia, myśliwy musi wziąć pod uwagę wiele cech osobniczych, które pozwolą mu na prawidłowe określenie jego wieku. Im więcej takich cech weźmiemy pod uwagę i zaobserwujemy tym dokładniejsza będzie ocena wieku.

Do najistotniejszych cech należą: sylwetka, linia grzbietu, kark, głowa, rozwój poroża, tryb życia i zachowanie.

dscn9292-wwwW części organizacyjnej prezes Koła Anatol Leszczyński przedstawił zamierzenia na październik. Sobotnie rajdy w tym miesiącu / 8, 15, 22/ będą zaczynały się  od przystanku końcowego tramwaju nr 1 przy Wysokiej Bramie, godz.10.00. Treningi strzeleckie odbędą się 17 i 24 października, na strzelnicy LOK przy ulicy Westerplatte a na edukację w terenie zapraszamy 21.10.2016 r. do Nadleśnictwa Orneta. Wyjazd 7.45 ul. Głowackiego -Teatr Lalek.

Jednocześnie przypominamy, że  15 października upływa termin przysyłania odpowiedzi na konkurs wiedzy o grzybach. Zachęcamy do wykazania się swoją wiedzą a nagrody czekają…..

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *