Podziękowanie

Dzięki zaangażowaniu wielu leśników, cdscn9313-wwwzłonkowie naszego  Koła, mogli uczestniczyć we wrześniu w rykowisku. Relację z tego wyjazdu, przesłaną przez Wiesię i Jasia Filipków, umieściliśmy na naszej stronie wcześniej, dziś –  podziękowanie jakie wysłaliśmy do organizatorów i opis okresu godowego jeleni jaki znalazłam w internecie autorstwa Pana Sławomira Kowalewskiego

dscn9328-wwwRykowisko to okres godowy jeleni. Zaczyna się pod koniec września i trwa około 4 tygodni. Samce jeleni (byki) swym basowym rykiem, grzmią od zachodu słońca do świtu. Szukają łań, rzucają wyzwania rywalom, ogłaszają zwycięstwo. Ich ryki są różne. Inaczej ryczą młode byczki, które po raz pierwszy szukają swoich wybranek, inaczej silne, stadne byki, zdające sobie dobrze sprawę ze swojej pozycji a jeszcze inaczej brzmi ryk, którym byki wyzywają się na pojedynki. dscn9335-wwwTe, które wygrywają gromadzą wokół siebie łanie. Muszą wtedy bronić swoich haremów przed innymi bykami, konkurentami. Inaczej stracą zdobyte wcześniej samice. Wygrywa najsilniejszy. Tak selekcja naturalna eliminuje przed rozrodem słabeuszy, zapewniając przyszłym pokoleniom najzdrowszych tatusiów. Oczywiście największą atrakcją dla prawdziwego tropiciela są walki byków. Musicie jednak wiedzieć, że nie każde spotkanie dwóch byków kończy się starciem. Młodsze byki uciekają na sam odgłos zbliżania się dorosłego byka. Te starsze zanim przystąpią do walki, długo nasłuchują ryk rywala, starając się dobrze ocenić jego siły. Kiedy są już pewne, że dadzą sobie radę, zaczyna się walka. Może trwać od kilkunastu sekund do kilkunastu minut.
Najbardziej zacięte są starcia byków, które mają w swoim haremie wiele łań. Mają wiele do stracenia. Ale walki, wbrew pozorom nie są aż tak groźne. Poroża są tak rozgałęzione, iż ostre końce przeciwnika, zatrzymują się w bezpiecznej odległości od ciała byka. Niestety jak to przeważnie bywa, największym zagrożeniem dla walczących byków nie są one same a człowiek. I to, co wyrzuca do lasu. Czasem byki zaplątują się porożami w resztki drucianych ogrodzeń. Podczas walki, nie mogą się rozdzielić i takie starcie kończy się śmiercią obu rywali. W czasie rykowiska byki też straszliwie się męczą. Tracą przez to nawet do 15% masy ciała. Dlatego po zakończeniu rykowiska, oddalają się, aby jak najszybciej uzupełnić zapasy tłuszczu i przygotować się do zimy. Walka o dziewczyny, potrafi wykończyć nawet najsilniejszego byka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *