Barczewo – mała Wenecja Północy cz. I

 

Barczewo to  liczące ponad 8 tysięcy mieszkańców miasteczko, oddalone kilkanaście kilometrów od Olsztyna. Z powodu 14 mostów nad rzekami promuje się ono jako „mała Wenecja Północy”.

 

 

5 mar 2013 – Barczewo na Warmii zostało przyjęte do światowej sieci Cittaslow.

Stowarzyszenie Cittaslow powstało pod koniec lat 90. we Włoszech dla krzewienia tzw. kultury dobrego życia. Obecnie zrzesza 160 miast z całego świata, mających poniżej 50 tys. mieszkańców. Ideą tego ruchu jest rezygnacja z intensywnego stylu życia na rzecz spokoju, natury i tradycji. Członkowie sieci posługują się wspólnym znakiem graficznym – pomarańczowym ślimakiem, który symbolizuje ucieczkę od wielkomiejskiego pośpiechu i ma być gwarancją jakości usług turystycznych.

Do polskiego stowarzyszenia Cittaslow należy m.in.osiem miast z Warmii i Mazur: Reszel, Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn i Lubawa oraz Murowana Goślina w Wielkopolsce.

17 listopada 2017 roku, 25 członków Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie odwiedziło pobliskie Barczewo. Przewodnikiem był Pan  Wojciech Zenderowski – autor wielu publikacji i książek o Barczewie. Wielu z nas było zaskoczonych tak bogatą historią i ciekawymi zabytkami miasta.

Pierwotnie Barczewo lokowane było w 1325 w miejscu, gdzie obecnie leży miejscowość Barczewko. Po zniszczeniu pierwszego grodu przez Litwinów miasto uzyskało prawa miejskie 4 lipca 1364

 

Zwiedzanie zaczęliśmy od centrum. Jego średniowieczna część oparta jest na planie prostokąta z regularną siatką ulic. W samym środku – na niewielkim rynku  znajduje się wybudowany XIX w.neogotycki ratusz.

 

Następnie przeszliśmy do poewagelickiego kościoła z 1871 roku, w którym aktualnie mieści się Centrum Kultury Europejskiej.

Odbywają się tutaj seminaria, warsztaty, koncerty. Jest galeria sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *