O brudnicy mniszce, medale i podziękowania, świąteczna wystawa.

Tradycyjnie, jak w każdy pierwszy czwartek miesiąca – 1 marca 2018 roku spotkaliśmy się w RDLP w Olsztynie.  Prowadzącym ekologicznego czwartku był Pan Rafał Zagroba, pracownik Zespołu Ochrony Lasu. A temat wykładu był bardzo ciekawy. Pan Rafał opowiedział nam o brudnicy mniszce – wielkiej szkodnicy lasów.

Dowiedzieliśmy się, m.in.że

brudnica mniszka –  to motyl znany na terenie Polski można powiedzieć od stuleci. Brudnica mniszka występuje w całej Europie, największe szkody powoduje jednak w Europie środkowej – w Polsce, Niemczech, Czechach, Austrii, Rumunii, Białorusi i Ukrainie. Spotykana jest do wysokości ok. 700 m n.p.m. Jedna gąsienica potrafi podczas swojego życia uszkodzić 300 igieł sosny lub nawet 1000 igieł świerka, a kiedy są ich miliony… Gąsienice potrafią w skrajnych przypadkach pozostawić po sobie gołożery, czyli drzewa pozbawione całkowicie igieł, które mają znikome szanse na przeżycie. W pozostałych przypadkach podczas gradacji powodują masowe usychanie drzew, a tym samym ich śmierć biologiczną.   Brudnica jest polifagiem, tzn. może żerować na wielu gatunkach, ale generalnie skupia się na sośnie i świerku, tam powodując największe straty.

Jak monitorujemy ilość brudnicy mniszki? W „normalnych” warunkach, czyli wtedy, gdy nic nie wskazuje na zagrożenie ze strony motyli, od 1 lipca każdego roku obserwujemy pułapki feromonowe. Pułapki te wydzielają zapach niezapłodnionej samicy, ściągający motyle samców. Na podstawie ich ilości badanej co 2- 3 dni, jesteśmy w stanie określić dość dokładnie, kiedy następuje kulminacja rójki. Wtedy przechodzimy nasze lasy i metodą tzw. transektu wyznaczamy ogniska występowania – tym razem samic brudnicy. Na podstawie powyższych danych Zakład Ochrony Lasu określa ewentualne zagrożenie ze strony motyla. Jeśli takie występuje, w okresie zim owym szukamy złoży jaj mniszki, aby w ZOL można było określić ich zdrowotność. Później na podstawie obserwacji występowania „lusterek” określamy dokładny termin wylęgu gąsienic. Następny etap, to ścinka drzew na płachtę – celem określenia fizycznej ilości gąsienic brudnicy żerujących na jednym drzewie w interesującym nas oddziale. Później już tylko trzeba czekać na wyniki i decyzje dotyczące ewentualnego oprysku zwalczającego.

Czym właściwie jest ten oprysk? Wbrew powszechnemu mniemaniu, nie pryskamy lasów jakimiś toksycznymi środkami chemicznymi. Do oprysków na brudnicę mniszkę stosujemy Foray – środek zawierający bakterie Bacillus thuringensis oraz Dimilin –insektycyd czyli środek zwalczający gąsienice mniszki, nie stanowiący zagrożenia dla pozostałych organizmów żywych w lesie.

Dziękujemy za bardzo ciekawy wykład. Mamy nadzieję na kolejne wykłady Pana Rafała.

W części organizacyjnej spotkania wręczone zostały medale zdobyte w „Walentynkowych Zawodach Strzeleckich”, przeprowadzono losowanie nagród z konkursu o Krzysztofie Klenczonie i podziękowano Rysi i Michałowi Kłębukowskim za świetne zorganizowanie ” Walentynek”.

 

1 marca 2018 roku członkinie sekcji rękodzieła Wiesia Filipek, Jasia Kluczek, Krystyna Leszczyńska i Bożenka Błaszczuk zorganizowały wystawę świąteczną, na której  prezentowały jajeczka, zajączki, pocztówki…….Było kolorowo. Zapachniało Wielkanocą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *