Pierwsze oznaki wiosny w Ostródzie

29 lutego 2020 roku prezes Koła Anatol Leszczyński zaprosił nas na wycieczkę do Ostródy. Byliśmy tam kilka lat temu i byliśmy zdumieni jak to miasto szybko się zmienia, pięknieje. Wydawałoby się, że  nie jest to najlepsza pora aby podziwiać uroki Ostródy, ale  to tylko pozory.  Przede wszystkim widać doskonale wszystkie obiekty, drzewa pozbawione liści nie zasłaniają a wręcz dodają uroku zabytkom.  Widać doskonale rozkład gałęzi różnych drzew i krzewów, czego nie zobaczylibyśmy latem, a może już niedługo, bo budząca się przyrodę spotykaliśmy na każdym kroku -zielone  pączki na krzewach i krokusy na trawnikach. To bardzo dobry pomysł włodarzy miasta, aby zasadzić ich …..tysiące. Na razie wychylają się nieśmiało ale za tydzień albo dwa będzie to prawdziwa bajka.

Atrakcje w Ostródzie

Ostróda jest znaczącym ośrodkiem turystycznym, odwiedzanym każdego roku przez tysiące turystów polskich i zagranicznych, ale jakże się temu dziwić, skoro leży ona nad pięcioma malowniczymi jeziorami, z których największe – Drwęckie, ma świetnie zagospodarowany brzeg umożliwiający przyjemny wypoczynek i romantyczne spacery.

Dodatkową atrakcją jest tutejsze molo w kształcie litery „L” – najchętniej odwiedzane miejsce w Ostródzie. Blisko mola znajduje się nowoczesny amfiteatr na 2500 miejsc, multimedia  fontanna, w centrum której jest rzeźba rybaka.   

Molo w Ostródzie jest największym tego typu obiektem w Polsce. Długość ramion 50m i 30m, szerokość 8 m. W centralnej części umiejscowiona jest altana ośmiokątna, z której można podziwiać uroki Jeziora Drwęckiego.   W pobliskim parku  są też piękne drewniane i ceramiczne rzeźby.

 

Zabytki Ostródy

 

Najstarszy zabytek budownictwa gotyckiego – zamek krzyżacki  znajduje się przy ul. Adama Mickiewicza 22. Pierwsza wzmianka o drewnianej warowni pochodzi z około 1300 r. Nową budowlę wzniesiono w latach 1349- 70. Po zniszczeniach z 1381 r. odbudowano zamek w latach 1407- 10, wtedy wzmocniono go murem i fosą. Zamek posiadał trzy kondygnacje i wieżę. Zbudowany był na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem. Podczas pożaru w 1788 r., na skutek wybuchu zamkowej prochowni, wschodnie skrzydło uległo zniszczeniu. Otaczającą fosę zasypano w XVIII w. Budynek spalono doszczętnie przez Armię Czerwoną w 1945 r., odbudowano w latach 90. XX w. Obecnie mieści się w nim Centrum Kultury i Muzeum.

Pomnik Jedności Europejskiej –

Zlokalizowany przy Placu 1000-lecia. Przed II wojną światową tzw. Fontanna Trzech Cesarzy, odsłonięta w 1907 r. dla upamiętnienia Wilhelma I, Fryderyka III i Wilhelma II, którzy  tym samym roku panowali w Niemczech. Pierwotny wygląd pomnikowi przywrócono 1 maja 2004 roku, w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

 

Pomnik Tadeusza Kościuszki

Zlokalizowany przy ul. Adama Mickiewicza. Pomnik wykonali ostródzcy kajakarze tuż po II wojnie światowej. Przed 1945 rokiem monument poświęcony był mieszkańcom miasta poległym w wojnach pruskich z lat 1864-71.

Wieża Bismarcka

W pobliżu Parku Collisa znajduje się dziesięciometrowa wieża Bismarcka, przypominająca latarnię morską. Zbudowana została w 1902 roku z ciosanych kamieni. Jest to pierwsza tego typu budowla w Prusach Wschodnich, jedna z 17, które zachowały się w Polsce do dziś. Co najmniej do 1905 roku, w urodziny kanclerza, w umieszczonej na jej szczycie miedzianej misie rozpalano ogień. Na południowej ścianie podwaliny przymocowany był kamień z piaskowca z wykonaną  z brązu metrową płaskorzeźbą z wizerunku Otto von Bismarcka.

Budynek Urzędu Miejskiego  zbudowany w stylu pseudoklasycystycznym w 1878 roku, a rozbudowany w 1901. Pierwotnie był siedzibą ówczesnego starostwa powiatowego, a obecnie siedzibą Urzędu Miasta.

 

Ratusz w Ostródzie   Wybudowany w XVIII wieku, przebudowany w XIX wieku. W 1945 roku spalony przez żołnierzy radzieckich,  dziś pięknie odbudowany- pobudowany na nowo w latach 2017-2018. To może nie najważniejszy zabytek (?), który podziwialiśmy w Ostródzie, ale to sztandarowa przecież pozycja naszych wypraw w 2020 roku „Szlakiem starych ratuszy Warmii i Mazur”.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *