Żuraw koroniasty i inne ptaki egzotyczne 1 grudnia 2022 roku w RDLP w Olsztynie

Członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy Akademii Trzeciego Wieku w Olsztynie są ludźmi wielu zainteresowań.  Lubimy las, historię, strzelamy. Są wśród nas osoby, które malują, rzeźbią, pszczelarze, działkowicze uprawiający ciekawe rośliny, w tym i te egzotyczne. Uzdolnieni muzycznie śpiewają, inni zajmują się rękodziełem tworząc prawdziwe cudeńka, co było widać na wystawie, tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem.

 

Pracujemy  społecznie –  to też hobby.

Bez takich hobbystów nie istniało by żadne stowarzyszenie, w tym i nasze Koło. Istniejemy już czternasty rok i w tym czasie na comiesięcznych spotkaniach w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie gościliśmy wielu ciekawych ludzi, w większości leśników, którzy oprócz swojego zawodu dzielili się z nami też swoimi pasjami.

1 grudnia 2022 roku odwiedził nas Pan Paweł Sztremer leśniczy z Nadleśnictwa Kudypy, który przeniósł nas w swój egzotyczny świat – ptaków z całego świata. Wielu z nas nie przypuszczało, że można mieć takie ciekawe hobby, Jesteśmy zauroczeni wykładem, podziwiamy wiedzę i dziękujemy, że Pan Paweł chciał się podzielić z nami przeżyciami, które towarzyszą w czasie pielęgnowania  egzotycznych ptaków.

 

Okazuje się, że hodowanie ptaków w różnych rejonach Polski jest dosyć popularne. Hodowla ptaków ma bardzo wiele zalet niezależnie od tego, czy służy hodowli domowej, czy też takiej na szeroką skalę. Bez względu na to, czy zależy nam na hodowli kanarków, które będą służyły jako skrzydlaci przyjaciele naszych dzieci, czy też zakupimy parę bażantów po to, aby zdobiły ogród, radość i satysfakcja z ich hodowli będzie ogromna. Bez względu na gatunek i ilość ptaków pamiętajmy, że jest to olbrzymia odpowiedzialność za żywe istoty. Podchodźmy do hodowli odpowiedzialnie. Ptaki również czują i odbierają bodźce z otoczenia. Wymagają  warunków, pracy, systematyczności.  ale to hobby nie jest tanie, więc potrzebne są fundusze. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy zdjęcia, filmy z nagraniami głosów ptaków, słuchaliśmy o ich zwyczajach. Podziwialiśmy jak żona Pana Pawła karmi młode ptaki, które wymagają pokarmu co trzy godziny – także w nocy.

Oglądaliśmy i słyszeliśmy kukabury  chichotliwe – ogromnie ciekawy, bardzo spokojny ptak ale  odzywający się o świcie głośnym śmiechem, od którego nosi nazwę.

 

Zauroczyły nas dostojne żurawie, szczególnie żuraw koroniasty, kolorowe pawie. Wiele z tych kolorowych ptaków mieszka w Afryce, ale też mamy w Polsce kolorowych przedstawicieli np. żołna, kraska, zimorodek, dudek.

 Oczywiście w czasie wykładu omówionych zostało mnóstwo innych ptaków. Mamy nadzieję, że zobaczymy je na żywo, bo wprosiliśmy się do Państwa Sztremerów latem następnego roku. Jeszcze raz dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia.

 

 

 

W części organizacyjnej zebrania prezes Anatol Leszczyński wręczył nagrody, medale za wiedzę w organizowanych konkursach,  zawodach strzeleckich oraz statuetki za szczególne zaangażowanie w organizacji wydarzeń Koła w ostatnim okresie. Przedstawił plan pracy Koła na grudzień 2022 roku.

 

1 komentarz do “Żuraw koroniasty i inne ptaki egzotyczne 1 grudnia 2022 roku w RDLP w Olsztynie

  1. Szanowni Państwo,

    Troska o nasze piękne Polskie lasy nie jest Wam obca. Podejmujecie Państwo wspaniałe inicjatywy związane z lasem.
    W rejonie Śląska planuje się wycinkę 95% lasów i pozostawienie jedynie 5% w związku z nowym Planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Zawadzkie i Nadleśnictwa Świerklaniec w latach 2023-2032. W związku z tym Planem trwają konsultacje społęczne od 01.12.2022 do 21.12.2022, zostało niewiele czasu. Wobec braku sprzeciwu na planowaną wycinkę lasu niestety do niej dojdzie.
    Chciałabym zainteresować wasz Klub tą sprawą, aby możliwie włączyc się do owych konsultacji i wyrazić swoją dezaprobatę i brak zgody na wycinkę zdrowego lasu, miejsca wypoczynku, relaksu dla każdego z nas, domu dla zwierząt i roślin leśnych.
    Oto link pod którym mozecie Państwo znależć więcej informacji w tej sprawie.
    https://nadlesnictwozawadzkie.pl/

    Zachowajmy Las dla nas i dla przyszłych pokoleń.
    Bardzo dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie mojego listu.

    Pozdrawiam serdecznie

    Katarzyna Wręczycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *