Dzięcioł

Na terenie naszego kraju żyje aż 10 gatunków ptaków z rodziny dzięciołowatych i wszystkie są chronione. Jako miejsce występowania upodobały sobie lasy. Dzięcioł jest wyposażony w wyjątkowo silny dziób, który umożliwia mu rozłupywanie drewna oraz bardzo długi język, pokryty lepką wydzieliną i zadziorkami.

A czym się żywią?

Prócz owadów żyjących pod korą może zjadać również mrówki, jak i całe mnóstwo owadów żerujących na liściach, np. gąsienice. Niestety to również niebywały rozbójnik, który potrafi wyjadać pisklęta mniejszych ptaków. Na szczęście nie czyni tego często. Znane są jednak przypadki rozkucia bądź wykucia w budkach lęgowych otworów przez które dzięcioły wyjadały małe sikory, muchołówki i inne ptaki. Dużą rolę w jego diecie, zwłaszcza zimą, odgrywają różne nasiona. Dzięcioły te uwielbiają orzechy, nasiona buków, sosen i świerków a nawet drobne owoce. Bardzo często w lesie czy w ogrodach możemy zaobserwować kuźnie, czyli miejsca do których dzięcioły znoszą pestki i szyszki, by wydobyć z nich nasiona. Klinują je wówczas w spękaniach i zagłębieniach kory a następnie dziobem rozłupują i wyjadają pożywne nasiona. Takie miejsca dość łatwo zauważyć można z daleka nie tylko po wystających z kory szyszkach ale po usypanych stosach łupin pod drzewem. Dzięcioł duży to również jedyny dzięcioł, który może zawitać do naszych karmników, posilając się, na podobieństwo sikor, słoniną.

Mamy takiego sąsiada / a może współmieszkańca / na działce przy rzece Wadąg. Systematycznie korzysta z pokarmów, które umieszczamy w karmnikach ale też ma kuźnię w drzewie przed rzeką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *