Kiedy rozbieramy choinkę

Czekałam na Wasze zdjęcia choinek…….W zeszłym sezonie świątecznym było ich znacznie więcej. Nie ubieraliście choinek? Nie wierzę! Co się stało? Trudno, może w przyszłości będzie ich całe mnóstwo…….

Na zakończenie zdjęcie choinki, które przesłała Jasia Dzierzbińska. A kiedy rozbieramy choinkę?

Tradycje bożonarodzeniowe są wpisane w polską kulturę od wieków. Część z nich różni się w zależności od regionu, jednak w całym kraju przestrzega się zazwyczaj tych samych wskazań dotyczących choinki – zgodnie z tradycją ubieramy ją maksymalnie tydzień przed Wigilią. Warto wiedzieć także, kiedy rozbiera się choinkę. Do wyboru mamy trzy daty, z których każda ma swoje uzasadnienie – zwyczaje świątecznie nie biorą się znikąd, lecz zawsze stoi za nimi ciekawa historia.

6 stycznia – Trzech Króli

Najwcześniejszym terminem, w który przystoi rozebrać choinkę i schować inne świąteczne ozdoby mieszkania, jest Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwana świętem Trzech Króli. Kiedy rozbiera się choinkę, oznacza to, że narodzenie Chrystusa już się dokonało i czas skupić uwagę na dalszych częściach historii zbawienia. Dlatego można to zrobić już w święto upamiętniające wizytę trzech Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli, by być świadkami objawienia Boga w świecie. W praktyce niewiele osób tak szybko zdejmuje dekoracje świąteczne – nic nie szkodzi, gdyż będą jeszcze dwie sposobności, by to uczynić.

Niedziela Chrztu Pańskiego

Drugą datą do wyboru jest pierwsza niedziela po 6 stycznia, czyli Niedziela Chrztu Pańskiego. Tym razem uwaga przeniesiona jest z małego Jezusa na dorosłego Mesjasza, który przyjmuje chrzest z rąk Jana Chrzciciela, ustanawiając tradycję tego sakramentu. W homiliach pojawia się postać Ducha Świętego, a podczas mszy dokonuje się poświęcenie wody chrzcielnej na kolejny rok. To właśnie wtedy liturgiczny okres Bożego Narodzenia jest zakończony – w związku z tym jest to bardziej popularny czas, kiedy rozbiera się choinkę.

2 lutego – Matki Boskiej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego, inaczej zwane świętem Matki Boskiej Gromnicznej, jest ostatnim wyznaczonym terminem na rozebranie choinki. Wtedy czyni się to na placu Świętego Marka w Watykanie, w Polsce zaś jest to zwyczajowa data, którą uznaje się za prawdziwe zakończenie okresu bożonarodzeniowego. Samo święto odnosi się do wydarzenia ofiarowania małego Jezusa w świątyni jako pierworodnego syna, zgodnie z prawem mojżeszowym. Święcone wtedy świece woskowe nazywamy gromnicami, które zgodnie z tradycją miały odwracać gromy.

__________________________________

Tyle na temat. W praktyce są jeszcze inne powody rozbierania choinki. Czasem kupujemy choinkę niby „prosto z lasu” jak zapewniają sprzedawcy, ale nie wiadomo kiedy była ścięta i w domu szybko się sypie. A pracowałam kiedyś z koleżanką, która opowiadała, że u nich w domu rodzinnym, a mieszkała w Gutkowie, nie ubiera się i nie rozbiera choinki. Po prostu tata idzie na strych przynosi ustrojoną choinkę/sztuczną/, postoi przez okres świąteczny a potem wkłada do worka i wynosi na strych. Można i tak, ale …………

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *