Konkurs internetowy ze znajomości kolęd

    Nasz Kolega Adam Siemakowicz  przygotował kolejny konkurs – zapraszamy. Na odpowiedzi czekamy do końca grudnia 2023 roku na adres  krystyna@kappa.pl. Będą nagrody!

Konkurs  z wiedzy kolęd. W każdym z 10 pytań, zacytowany jest fragment lub zwrotka kolędy oraz podane  cztery podpowiedzi, proszę o nadesłanie właściwych odpowiedzi.

Po zwrotce do kolędy”

  1. „Zdrow bądź, Stworzycielu Wszego stworzenia, Narodziłś się w ucirpienie Prze swego luda zawinienia” – ta zwrotka z najstarszej polskiej kolędy (1424 rok):
  2. a) „Wesołą nowinę”
  3. b) „Aniele mój”
  4. c) „Zdrów bądź, królu anjelski”
  5. d) „U Prezesa w stajence”

 

  1. „Gdy Dzieciątko jest płakało, Na gołej ziemi leżało, Tedy Matka poklęknęła, Dzieciątku modłę dawała” – siódma zwrotka z średniowiecznej pieśni na Boże Narodzenie pochodzi z kolędy pod tytułem:
  2. a) „Hej kolęda, kolęda!”
  3. b) „Aniołowie biali”
  4. c) „Zaśnij dziecino”
  5. d) „Augustus kiedy królował”
  1. „Cóż masz, niebo nad ziemiany? Bóg porzucił szczęście Swoje Wszedł między lud ukochany, Dzieląc z nim trudy i znoje; Nie mało cierpiał, nie mało, Żeśmy byli winni sami” – zwrotka jednej z bardziej znanych kolęd to:
  2. a) „Gloria, gloria, zawołajmy”
  3. b) „Jam jest dudka Jezusa małego”
  4. c) „Jakaż to Gwiazda świeci na wschodzie?”
  5. d) „Bóg się rodzi, moc truchleje”

 

  1. „Uciekali, uciekali, uciekali Na osiołku przez pustyni żar Jak najdalej jak najdalej jak najdalej Ukryć Dziecię bezcenny ich skarb” – fragment tej mniej znanej kolędy nosi tytuł:
  2. a) „Uciekali, uciekali”
  3. b) „Każde stworzenie śpiewaj swe pienie”
  4. c) „Kaj porodziła Pana Jezusa Panna Maryja?”
  5. d) „A czemuż mój Jezus”

 

  1. „Zbawicielu drogi, Jakżeś to ubogi, Opuściłeś śliczne niebo, Obrałeś barłogi – to cytat kolędy śpiewanej do melodii skomponowanej przez Piotra Studzińskiego. Obecnie śpiewana podczas jasełek i koncertów bożonarodzeniowych, a nosi tytuł:
  2. a) „Maleńki Jezu”
  3. b) „Ach ubogi żłobie”
  4. c) „A wczora z wieczora”
  5. d) „Mizerna, cicha”

 

  1. „Jak miła to nowina , mów ,gdzie jest ta Dziecina, Byśmy tam pobieżeli i ujrzeli” – fragment (refren) kolędy, której autor jest nieznany, zaś kompozytorem melodii jest polski kompozytor Józef Wygrzewalski. Nazywa się:
  2. a) „Na zielonej łące”
  3. b) „My też pastuszkowie”
  4. c) „Wesołą nowinę”
  5. d) „Narodził się nam Zbawiciel”

 

  1. „Doszła mnie jakaś dziwna nowina, Mojej żałości wielka przyczyna: Pojawiła się, narodziła się, Przedziwna dziecina” – cytat pochodzi z kolędy:
  2. a) „Mój maleńki Jezusie wyhaftuję ci podusię”
  3. b) „Ach biada, biada mnie Herodowi”
  4. c) „Nie było miejsca dla Ciebie”
  5. d) „Na to Boże Narodzenie”

 

  1. „Trzej królowie przyjechali, dary Mu trojakie dali. Na to Boże Narodzenie, wesel się wszystko stworzenie. Wesoła nowina…” – fragment popularnej kolędy, która nosi nazwę:
  2. a) „Niechaj będzie głośno wszędzie”
  3. b) „Nad Betlejem”
  4. c) „Dzieciątko się narodziło”
  5. d) „Cicha noc”

 

  1. „Kuba skocył po gęsiołki, po gęsiołki i przyniós stare basy. Kie pociagnon po nich smyckiem, po nich smyckiem posły nuty nad lasy. Te krzesane i ozwodne stare nuty Sabałowe smutne, wesołe, Janosikowe. Jaze Józef podryguje a Maryjo się raduje Gloryjo!” – zwrotka pochodzi z kolędy:
  2. a) „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”
  3. b) „Jezusek czuwa”
  4. c) „Jezusicek malusieńki”
  5. d) „Kiej gruchnęło”

 

  1. „Mówią do pasterzy Którzy trzód swych strzegli Aby do Betlejem, Czym prędzej pobiegli. Bo się narodził Zbawiciel, Wszego świata Odkupiciel” – zacytowany fragment jednej z najpopularniejszych kolęd to:
  2. a) „Mędrcy świata, monarchowie”
  3. b) „Gdy się Chrystus rodzi”
  4. c) „Lulajże Jezuniu”
  5. d) „Maleńka miłość”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *