Święto Polskiej Niezapominajki

Ważne przyrodnicze święto obchodziliśmy dzień wcześniej – 14 maja 2022 roku, w Parku Pozorty i na Łynostradzie. A tak dla przypomnienia :

Dzień Polskiej Niezapominajki – święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Mądre Święto………….

W czasie sobotniego rajdu przekonaliśmy się, że Park w Pozortach to miejsce bardzo urokliwe, chociaż trochę zapomniane. Leży nieopodal Łyny, w okolicy określanej jako zielona oaza Olsztyna. Niegdyś Pozorty były samodzielną jednostką administracyjną, później połączono je z Brzezinami.

Od XIV w. istniał tutaj dwór Kapituły Warmińskiej, który w 1772 r. został przejęty przez pruski skarb państwa.

Od 1882r. dzierżawcą Starego Dworu i Pozort był radca królewski Karl Petzig, który rezydował we dworze w Pozortach wraz ze swoją małżonką Auguste zd. Oppermann Patzig spoczywają na przy majątkowym cmentarzu.

 

W latach 1904-1921 dzierżawcą majątku stał się Ludwig Gregor Herman Jacobi generał major pruski wojskowy, jego małżonką była córka poprzednich dzierżawców Maria  zd.Patzig, spoczywają obok na tym samym cmentarzu.

Dwór w 1945r. został spalony.

Po II wojnie światowej tereny majątku dworskiego  o powierzchni 756 ha przypadły Wyższej Szkole Rolniczej (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski).

W XVIII w. w pobliżu dworu założono zachowany w dużej części do dziś park, który rozwijano także w kolejnym stuleciu. Posadzono tu wiele rzadkich w naszych stronach gatunków drzew, takich jak zwisająca odmiana buku zwyczajnego, świerk niebieski, świerk kanadyjski, choina kanadyjska, dąb czerwony czy dąb szypułkowy. Obecnie znaczna część z tych okazów to pomniki przyrody.

 

W zespole dworsko-parkowym zachowały się także zabudowania przedwojennego folwarku, a nieopodal – cmentarz rodowy. Szkoda, że jest tak zaniedbany. Dziękujemy Stefanii i Antoniemu  Jarczykom, którzy przygotowali materiał na dzisiejszy rajd, opowiedzieli i oprowadzili po parku w Pozortach i po Łynostradzie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *