Przez las…….wzdłuż Łyny

11 czerwca 2022 roku członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK w Olsztynie wybrali się na sobotni rajd po lesie, zaczynając od Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Przeszliśmy  lasem, wzdłuż Łyny do miejsca gdzie łączą się dwie rzeki Łyna i Wadąg. Trochę trudno nas zebrać, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, ale jest nas coraz więcej. Tym razem było nas 19 osób, a tym, którzy nie dotarli… powiem jedno niech żałują. Piękna trasa, soczysta wiosenna zieleń, urozmaicony teren – może czasem trochę trudny, w dole rzeka, a przede wszystkim możliwość spotkania wspaniałych, życzliwych ludzi – bo przecież tacy jesteśmy!

I dla przypomnienia kilka faktów o naszej pięknej rzece

Łyna to najdłuższa rzeka Warmii i Mazur i największa z trzech rzek płynących przez Olsztyn. Zresztą dwie pozostałe są jej dopływami.

Większa część jej biegu, poczynając od źródeł na stokach Garbu Lubawskiego w okolicach Nidzicy (rezerwat „Źródła rzeki Łyny”), wije się po terytorium województwa warmińsko-mazurskiego (ok. 200 km). Końcowy odcinek Łyny (64 km) biegnie zaś na obszarze należącego do Rosji obwodu kaliningradzkiego. Tam też rzeka, nazwana Ławą, w okolicach Znamienska wpada do Pregoły.


Olsztyn jest pierwszym miastem na szlaku Łyny. Zanim jednak rzeka do niego dotrze, musi pokonać kilka jezior: Duże Brzeźno, Kiernoz Mały i Kiernoz Wielki, Łańskie i Ustrych. Przed największym z nich – Łańskim – z lewej strony dopływa do niej Marózka. Za jeziorem Ustrych przełomowy odcinek Łyny przypomina górską rzekę (rezerwat „Las Warmiński”).


Łyna przecina Olsztyn na dwie niemal równe części, wpływając od południowej, a wypływając po północnej stronie miasta. Po drodze zasilają ją wody jezior Ukiel i Kortowskiego za pośrednictwem strugi Kortówki. Potem toczy swe wody przez Śródmieście i wzdłuż starówki, stanowiąc ważny element krajobrazowy Parku Podzamcze. Przepływa pod najstarszym w Olsztynie mostem św. Jana Nepomucena, dalej biegnie w sąsiedztwie zamku Kapituły Warmińskiej i pod wiaduktami kolejowymi z XIX w. Po opuszczeniu centrum miasta płynie przez Las Miejski, gdzie łączy się z rzeką Wadąg, dopływającą do niej z prawej strony.

Dalej obiera kierunek północny i przecina tereny Pojezierza Olsztyńskiego i Niziny Sępopolskiej. Płynie przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce i Sępopol. Na kolejnych etapach zasilają ją wody Symsarny, Pisy Północnej, Gubra i Elmy.


Łyna jest atrakcyjną, międzynarodową trasą kajakową, umożliwiającą poznanie historii regionu i jego walorów przyrodniczych, szczególnie interesujących na obszarze wspomnianych rezerwatów. Wzdłuż szlaku przygotowano kilkanaście przystani kajakowych. Spływ można rozpocząć w okolicach Brzeźna Łyńskiego i zakończyć w nadgranicznych Stopkach. W Olsztynie popularnością cieszą się krótkie spływy wiodące przez miasto i okolice.

Te informacje oczywiście są z internetu. A tak na marginesie jaki to wspaniały wynalazek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.