Słoneczniki – piękne i bardzo zdrowe

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – słonecznik

Dorastamy do twojej wiedzy,
Wysokiej wiedzy solarnej,
Kwiecie, który Słońce za wzór bierzesz!
Z dawna już kręgiem nasion
Chóralnie szeptałeś
O ciemnym jądrze słonecznym,
A koroną złocistych płatków,
O fotosferze.
Dzikie, korzenne tchnienie
Z bliska cię osnuwa:
Może to zapach Słońca,
Który ty przeczuwasz?

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus L.) to roślina należąca do rodziny astrowatych pochodząca z Ameryki Północnej. Obecnie uprawiany jest w wielu krajach świata – także w Polsce.

 Ziarna słonecznika to przede wszystkim bogactwo tłuszczów (wielonienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz aminokwasów, takich jak: arginina, kwas asparaginowy i glutaminowy. Wśród witamin prym wiodą przede wszystkim: witamina E i niacyna (witamina B3), a występują także – A, B1, B2, B6 oraz foliany. Na lecznicze i prozdrowotne właściwości ziaren słonecznika duży wpływ mają również makroelementy: potas, fosfor, magnez, wapń, sód oraz mikroelementy: żelazo, cynk, mangan i miedź. W składzie nasion znajduje się także błonnik. 

 Ziarna słonecznika regulują poziom cholesterolu

 Ziarna słonecznika przeciwdziałają chorobom nowotworowym

Ziarna słonecznika zabezpieczają przed groźnymi chorobami 

Spożywanie ziaren słonecznika wspomaga funkcjonowanie pracy serca. Przez hamowanie rozwoju cholesterolu LDL oraz właściwości antyoksydacyjne niszczące wolne rodniki, nie dochodzi do miażdżycy, udarów, a także zawałów serca. Antyoksydanty wchodzące w skład nasion słonecznikowych wpływają na hamowanie rozwoju stanów zapalnych, a także zapobiegają wielu chorobom cywilizacyjnym, jak np. cukrzyca. Pozytywnie działają na funkcjonowanie układu nerwowego, zabezpieczając przed wystąpieniem zaburzeń i chorób neurodegeneracyjnych, takich jak: stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni, choroba Refsuma, Alpersa, Alzheimera czy Parkinsona. Ziarna słonecznika zalecane są do spożycia osobom zmagającym się z nadciśnieniem. Natomiast wysoki poziom fitosteroli skutecznie chroni przed zaburzeniami i schorzeniami układu krążenia.   

Ziarna słonecznika poprawiają funkcjonowanie wielu narządów 

W składzie ziaren słonecznika znajduje się arginina. Ten aminokwas stymuluje produkcję tlenku azotu, który jest niezbędny do erekcji męskiego członka, a co za tym idzie – odbycia pełnego stosunku płciowego. Na właściwe działanie narządów rozrodczych oraz dobrą jakość plemników wpływa witamina E określana mianem witaminy płodności.  

Substancje zawarte w ziarnach słonecznika regenerują komórki oraz zapobiegają ich szybkiemu starzeniu się. Hamują również powstawanie zmarszczek na twarzy i szyi. 

Ziarna słonecznika ze względu na właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne zalecane są do spożycia osobom, które zmagają się z niedoczynnością tarczycy oraz chorobą Hashimoto. Natomiast zawarty w nich błonnik wspomaga pracę układu pokarmowego,

 

Słoneczniki

Autor: Stanisław Baliński

W takt da­le­kiej, ryt­micz­nej, prze­cią­głej mu­zy­ki,
Ko­ły­szą mnie na słoń­cu zło­te sło­necz­ni­ki.
Nie sły­szę gło­sów ludz­kich, nie wi­dzę dna cha­ty,
Sły­szę tyl­ko me­lo­dię, wi­dzę tyl­ko kwia­ty.

Psz­czo­ły słod­sze od skrzy­piec, dzień słod­szy od mio­du,
Zwa­bi­ły mnie w sam śro­dek wiej­skie­go ogro­du
I na­kry­ły ca­łu­nem zło­ci­stej oj­czy­zny,
Przez któ­rą słoń­ce są­czy świę­te opty­mi­zmy.

Od­gro­dzo­ny od świa­ta, za­mknię­ty wśród bla­sku,
Sta­ję się wła­snym cie­niem, co za­stygł na pia­sku,
I umie­ram z nim ra­zem pod echo mu­zy­ki,
Za­bi­ty przez ogrom­ne, zło­te sło­necz­ni­ki.

Zdjęcia wykonał Anatol Leszczyński.

I na końcu moje ulubione zdjęcie słonecznika – zakrył się przed nami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.