Czekając na wiosnę

Czy łabędzie odlatują na zimę?

„Łabędzie zimą mogą odlatywać do cieplejszych krajów. Łabędzie nazywa się ptakami częściowo wędrownymi. Oznacza to, że łabędzie zimą mogą odlatywać do cieplejszych krajów, lecz nie zawsze to robią. Łabędzie zimują w Europie i na Bliskim Wchodzie (Arabia Saudyjska- rzadko, Egipt-rzadko, Irak, Iran, Izrael -rzadko, Palestyna, Jemen, Jordanię, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Liban, Omen, Syrię, Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie). W naszym kraju łabędzie zimują na wybrzeżu Morza Bałtyckiego i na niezamarzniętych zbiornikach w głębi lądu. Wylot łabędzi następuje od września do grudnia, a powroty od lutego do maja”.

Szukałam odpowiedzi na pytanie po tym jak Tolek 5 lutego 2023 roku zrobił zdjęcie 12 łabędzi przelatujących nad Wadągiem w Olsztynie. I tak do końca  nie znalazłam odpowiedzi. a inne ciekawostki:

Łabędzie dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 lat. W pary gniazdujące łabędzie łączą się na jesień. Toki, bo tak nazywają się gody łabędzie, polegają na swoistym tańcu. Taniec łabędzi polega na zanurzaniu przedniej części ciała jak do nurkowania po pokarm i wynurzeniu się, prostowaniu szyi i dociskaniu piersiami do drugiego łabędzia. Wiosną dwa łabędzie poszukują miejsca na gniazdo. Gniazdo łabędzia budowane jest przez samicę, materiał dostarcza samiec. Gniazdo pary zawsze jest pływające, bezpieczne zakamuflowane wśród trzcin. Samiec łabędzia pełni funkcje obrońcy, to on pilnuje gniazda i przepędza drapieżniki czy intruzów. Jaja łabędzie składają raz w roku, na przełomie kwietnia i maja. Podczas jednego lęgu na świat przychodzi od 6 do 9 piskląt, które wykluwają się z jaj po 35. dniach. Wysiadywaniem zajmują się oboje rodzice, lecz głównie robi to samica łabędzia. Pisklętami opiekują się już oboje. Pisklęta dość szybko nabierają umiejętności termoregulacji, chodzenia, biegania, pobierania pokarmu wskazanego przez rodziców, lecz nadal są przez nich wspierane. W wieku 5. miesięcy pisklę łabędzia potrafi wzbić się do lotu.

Nie do końca rozwiązana łabędzia zagadka…………………………….., ale bobry żyją z nami cały rok. Co prawda zobaczyć je trudno, ale ślady ich działalności widzimy owszem na każdym kroku, albo inaczej na co którymś ściętym „w ołówek”drzewie

Bóbr europejski to gatunek dosyć liczny i rozpowszechniony w Polsce. Można go spotkać nad większością rzek i jezior,  w tym oczywiście nad rzeką Wadąg, która opływa „naszą wyspę”. Oprócz masy uszkodzonych drzew , wokół wyspy,  zobaczymy też żeremia, czyli charakterystyczne sterty gałęzi  skrywające suchą komorę, w której mieszka bobrza rodzina. Szczególnie teraz widoczne są bobrze mieszkania, nie zasłaniają je krzewy, sitowia…

Zdjęcia  Anatol Leszczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *