Zdrowe pączki – nie tuczą ?

Pączki aromatyczne, smakowite, zawierające samo zdrowie i mnóstwo witamin, którymi możemy bez wyrzutów się zajadać. Oczywiście mowa tu o pączkach drzew i krzewów.

Przełom zimy i wiosny to doskonały czas na zbiór jeszcze nierozwiniętych pączków liściowych różnych drzew i krzewów. Pączki stanowią niezwykle cenny, ale wciąż mało znany surowiec leczniczy. Gemmoterapia  (z łac. gemmae oznacza „pączek”) to dział fitoterapii oparty na uzdrawiającej mocy pąków. Właśnie w  nich gromadzi  się najwięcej substancji aktywnych tj. witaminy, enzymy, minerały, garbniki, olejki eteryczne, żywice czy fitohormony. Pączki można suszyć (robiąc z nich później napary i wywary), ekstrahować w alkoholu lub zrobić z nich syrop. Pączki z różnych gatunków drzew i krzewów mają różne właściwości i zastosowania.

Pąki sosny to nieoceniony skarb w chorobach górnych dróg oddechowych, mają właściwości odkażające.

Pąki brzozy stosowane są w zapaleniu dróg moczowych, zapobieganiu kamienicy nerkowej, reumatyzmie, działają przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

Wywar z pączków topoli koi nerwy, uśmierza bóle mięśni, działa odtruwająco, odkażająco, przyspiesza gojenie ran.

Wywar z pąków jałowca znakomicie wpływa na pracę serca i obniża ciśnienie krwi.

Zatem korzystajmy z dobrodziejstwa lasu,  pamiętając jednak, by czynić to w sposób racjonalny i z poszanowaniem przyrody.

tekst: Iwona Jóźwicka  Nadleśnictwo Olszynek, zdjęcia Anatol Leszczyński

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.