Polowanie z łukiem

Pan Patryk Kaczyński z RDLP w Olsztynie zaskoczył nas przyprowadzając gościa Pana Wojciecha Białeckiego , który 2 marca 2023 roku przekonywał nas do strzelania z łuku. Podobno tą pasją można się uzależnić w każdym wieku. Ano zobaczymy!

Łucznictwo jest jednym z najstarszych wynalazków ludzkości. Jego historia sięga ery paleozoicznej czyli około 8000 roku p. n. e., jednocześnie będąc jednym z najważniejszych odkryć tamtych czasów. Przez wiele lat żołnierze walczący za pomocą łuków stanowili znaczącą siłę wojsk wielu imperiów. Łucznictwo było bardzo popularne na całym świecie.

W dzisiejszych czasach łucznictwo jest trochę mniej popularne i posiada zupełnie inne znaczenie dla społeczeństwa. Dziś króluje łucznictwo rekreacyjne oraz sportowe, do którego każdy z nas może mieć dostęp.

Łowcy poszukujący nowych doświadczeń coraz częściej interesują się możliwościami, jakie oferują łuk myśliwski czy kusza myśliwska. Mimo, że polowanie z łukiem w Polsce wciąż jest zabronione, to poszerza się grono osób, które dostrzegają potencjał tego rynsztunku.

Wspomniane w tytule łuk i kusza myśliwska są przedstawicielami broni miotającej, która wyrzuca różne pociski, w tym wypadku strzały, wykorzystując energię mechaniczną. Zarówno łuk, jak i kusza były znane w sztuce wojennej od wieków, a ich umiejętne wykorzystanie wielokrotnie zmieniało losy bitew. Z powodzeniem używano ich także podczas polowań. Z biegiem lat ten typ oręża został wyparty przez broń palną, powszechnie uważaną za bardziej skuteczną i wygodną w użyciu. I choć w dobie zaawansowanych technologii trudno wyobrazić sobie żołnierza wyposażonego w łuk, to coraz więcej myśliwych zwraca się ku urządzeniom wykorzystującym napięcie cięciwy do wyrzucenia strzały jako alternatywie dla broni kulowej i śrutowej.

Polowanie z łukiem w Polsce i Europie

Na chwilę obecną ustawa Prawo Łowieckie zakazuje polowań z wykorzystaniem łuku lub kuszy. I choć w ostatnich latach coraz więcej mówi się o dopuszczeniu tych broni podczas łowów, to w tej chwili polowanie z łukiem w Polsce jest nielegalne. Na szczęście nie wszystkie kraje mają tak restrykcyjne przepisy. W piętnastu państwach, w tym m.in. w Danii, Finlandii, Słowenii, Słowacji, Estonii czy na Węgrzech, myśliwi mogą strzelać do zwierząt z łuków i kusz. Polscy łowcy zainteresowani tą formą polowania póki co są zmuszeni do udziału w zagranicznych eskapadach. Aby zostać łucznikiem, łowca musi przejść kurs i uzyskać uprawnienia łucznika myśliwego. Tego typu szkolenia organizuje np. Polski Związek Myśliwych Łuczników (PZMŁ). Wracając na polski grunt, trwają badania naukowe dotyczące wpływu polowań z łukiem na środowisko. Od ich wyników Ministerstwo Środowiska uzależnia ewentualne zmiany w Prawie Łowieckim.

Współczesny łuk bloczkowy w niczym nie przypomina swoich archetypów, które znamy z filmów historycznych. To zaawansowany sprzęt wykorzystujący najnowsze rozwiązania technologiczne, zbudowany z lekkich i trwałych materiałów. Wprawny łucznik może nim trafić w niewielki cel z odległości trzydziestu metrów. Umiejętne posługiwanie się łukiem oferuje pakiet atutów, których próżno szukać podczas polowania z bronią palną. Jakie są zatem zalety polowania z łukiem i kuszą? Oto one:

 • najwyższy wskaźnik bezpieczeństwa dla myśliwych i osób postronnych;
 • możliwość polowania na terenach miejskich (przykład aglomeracji Madrytu, gdzie władze pozwoliły na odstrzał powodujących szkody dzików grupie certyfikowanych myśliwych-łuczników):
 • brak odgłosu wystrzałów oraz zanieczyszczenia środowiska pociskami;
 • lepsza selekcja zwierzyny – z uwagi na mniejszą odległość, z której wykonujemy strzał z łuku lub kuszy, łowca może bardziej precyzyjnie ocenić anatomię danego osobnika i na tej podstawie podjąć decyzję, czy konkretna sztuka nadaje się do odstrzału;
 • wyższy poziom akceptacji społecznej (polowanie z łukiem jest wspierane przez wiele międzynarodowych organizacji, w tym np. Międzynarodową Radę ds. Ochrony Przyrody i Zwierząt oraz Federację Stowarzyszeń Myśliwych i Obrońców Dzikiej Przyrody, co daje szansę na pozytywną zmianę wizerunku myślistwa w niektórych kręgach;
 • polowanie z kuszą i łukiem może być skutecznym sposobem na walkę z ASF;
 • strzelanie z łuku wymaga nie tylko nienagannej dyskrecji, umiejętności koncentracji i sokolego oka, ale również krzepy i sprawności fizycznej. Wypuszczenie wielu strzał to dla myśliwego konkretny wysiłek, a jego powtarzalność poprawia kondycję ciała.

Oprócz tych wyróżników, strzelanie z łuku otacza też pewnego rodzaju nimb wyjątkowości, poczucie obcowania z naturą oraz nawiązywanie do wiekowych tradycji myślistwa. Wszystko to sprawia, że kolejni myśliwi są zainteresowani zdobyciem uprawnień łuczniczych i doborem odpowiedniego sprzętu.

Łuk myśliwski XXI wieku

A skoro o sprzęcie mowa… Do polowań są współcześnie wykorzystywane łuki bloczkowe. Oferują one wiele udogodnień względem łuków klasycznych. Ten nowoczesne, lekkie i odporne konstrukcje, pozwalają łucznikowi utrzymać wysoką celność i dużą powtarzalność. Łuk bloczkowy daje też przewagę jeśli chodzi o rozmiar – przy analogicznej sile naciągu, jego gabaryty będą mniejsze niż łuku klasycznego. Broń tego typu znacznie może różnić się parametrami, przede wszystkim siły i długości naciągu, co przekłada się na to, jaki ma łuk bloczkowy zasięg strzału. Wybierając swój łuk myśliwski warto też zwrócić uwagę na tworzywa sztuczne, z których go zbudowano. Funkcjonalność, marka i wykorzystane technologie mocno determinują cenę urządzenia, które może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Dziękujemy serdecznie obu Panom za poświęcony czas, za bardzo ciekawy temat. Podziwiamy Pana Wojciecha za pasję, która wymaga wiele godzin na ćwiczenia, żeby później osiągać wyniki na zawodach i na polowaniach. Życzymy sukcesów.W czasie naszych wieloletnich czwartkowych spotkań poznaliśmy wiele zainteresowań leśników, ale o strzelaniu z łuku usłyszeliśmy pierwszy raz. Jeszcze raz dziękujemy!

W części organizacyjnej prezes Anatol wręczył statuetką z podziękowaniem za dotychczasową pracę na rzecz Koła Ryszardowi Chudziakiewiczowi oraz wielu zwycięzcom  w różnych konkursach i zawodach strzeleckich. Gratulujemy! Pan Wojciech Białecki na pamiątkę dzisiejszego spotkania otrzymał akwarelkę Krystyny Leszczyńskiej

 

 

 

 

2 komentarze do “Polowanie z łukiem

 1. Krysiu nasz prelegent mówił krócej, a Ty zrobiłaś piękny wykład z historii łucznictwa który jest o wiele dluzszy . Dziękujemy za trud
  Który włożyłaś .

 2. Ja też dziękuję, że czytacie co piszę… A wykład był bardzo ciekawy. Okazuje się ,że leśnicy to nie tylko lasy. Gościliśmy ludzi o różnych ciekawych pasjach. Brawo leśnicy, dzięki nim dowiadujemy się ciekawych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *