Łyska zwyczajna, która nie jest kaczką

Łyska zwyczajna

Pierwsze od czego należy zacząć to sprostowanie, łyska zwyczajna (Fulica atra) nie jest kaczką. Jest to średniej wielkości ptak z rodziny chruścieli. Bliżej jest jej więc do derkacza niż kaczki. Łyskę bardzo łatwo rozpoznać, jest to ptak mniejszy od  kaczki krzyżówki ubarwiony jednolicie na czarno z białym dziobem i czołem. Nogi żółte, stopy pokryte zielonawymi łuskami.

  • Masa ciała od 0,6 kg do 1,2 kg
  • Rozpiętość skrzydeł około 70 centymetrów
  • Długość ciała 37-42 centymetry

Występowanie łyski zwyczajnej uzależnione jest od podgatunku ptaka. Łyski, które możemy spotkać w Polsce to podgatunek Fulica atra atra, jego występowanie obejmuje niemal cały obszar Europy, Azję Środkową aż po Japonię i Indię oraz północną Afrykę. Łyski z podgatunku atra atra można również spotkać na Wyspach Kanaryjskich i Azorach. W Polsce łyska zwyczajna jest gatunkiem pospolitym występującym niemal na całym obszarze kraju z wyłączeniem wysokich gór.

Część populacji łyski zwyczajnej prowadzi osiadły tryb życia. Pozostała grupa ptaków migruje na zimowiska znajdujące się w zachodniej i południowej Europie, południowej Azji i północnej Afryce. Wiosenne migracje łyski zwyczajnej trwają na przełomie marca i kwietnia. Jesienna migracja odbywa się w październiku i listopadzie.

Łyska żywi się pokarmem zarówno zwierzęcym jak i roślinnym. Wiosną i latem układa swoją dietę z roślin wodnych. Chętnie spożywa glony, rdestnice, moczarki, kłącza trzcin i ich nasiona. Zimą ptaki te bardzo chętnie żywią się małżami, potrafią one nurkować do głębokości około 6,5 metra.

Łyska, a szczególnie jej populacja żyjąca niedaleko miast np. na miejskich zalewach, nie należy do ptaków płochliwych. Dzięki temu obserwacja tego gatunku jest dość łatwa. Najczęściej można ją spotkać pływającą i żerującą wśród roślinności wodnej. Łyska swój pokarm wydobywa spod wody nurkując. Przed zanurzeniem się pod wodę ptak lekko wyskakuje nad powierzchnię tafli, po czym szybko znika pod wodą. Ptak nie należy jednak do wytrawnych nurków, może spędzić pod wodą tylko kilka chwil, ale polowanie na wodorosty w zasadzie nie wymaga dłuższego zanurzenia.Okres lęgowy łyski przypada na czas od końca marca do końca lipca. W tym czasie łyska zwyczajna zazwyczaj jest w stanie wyprowadzić dwa lęgi. Po przylocie na tokowiska ptaki dobierają się w pary i zaczynają budowę gniazda.

Gniazdo łyski to upleciona na płyciźnie, wśród szuwarów platforma składająca się z suchych liście trzcin lub pałki wodnej. Platforma, na której gnieżdżą się ptaki zazwyczaj nie przekracza 55 cm średnicy. Gniazdo często unosi się na wodzie, ale zazwyczaj jest ono mocowane do roślinności, aby zbytnio się nie przemieszczało.

Zwyczaje lęgowe łyski

Po zimowym dobraniu się w pary ptaki te stają się mocno terytorialne. Samce stają się agresywne i zaciekle bronią zajętego terytorium. Atakuje on intruzów szarżując swoim biegiem po wodzie i uderzając skrzydłami. Kiedy osiągnie swój cel dumnie prężąc wyprostowaną szyję pływa wkoło samicy. Obrona terytorium dla łysek jest formą zalotów, które dodatkowo wzmacniają więzi pomiędzy parą ptaków.

Samica składa do gniazda w pierwszej kolejności 1 lub 2 jaja i zaczyna je wysiadywać. Wówczas składa kolejne białe z malutkimi czarnymi kropeczkami jajka. W jednym zniesieniu może być ich nawet do 15 sztuk. Okres wysiadywania trwa około 24 dni. Kiedy w gnieździe znajdują się już wszystkie zniesione jajka, wysiadywaniem zajmuje się również samiec łyski.

Pisklęta po wykluciu od razu opuszczają gniazdo. Stają się one jednak samodzielne po około ośmiu tygodniach. Wpierw młodymi zagniazdownikami opiekują się oboje z rodziców. Następnie opieka przypada tylko samcowi, ponieważ samica zazwyczaj w tym czasie przystępuje do drugiego lęgu.

Łyska zwyczajna to bardzo rodzinny ptak. Młode osobniki wyklute w pierwszym lęgu pomagają rodzicom w opiece nad młodszym rodzeństwem z drugiego lęgu.

Łyska zwyczajna jest w Polsce ptakiem łownym. Pomimo gwałtownego spadku liczebności tych ptaków polowania na nie nadal są możliwe w okresie od 15 sierpnia do 21 grudnia. Jedyną pociechą dla tych ptaków jest fakt, że ich mięso nie należy do smacznych toteż myśliwi wolą na celownik obrać inne gatunki.

Autorem zdjęć jest Anatol Leszczyński, łyski a także inne ptaki pływały na rzece Wadąg 28 stycznia 2024 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *