Gruzja – kraj nam może mniej znany, ale bardzo bliski

7 marca 2024 r. w siedzibie Olsztyńskiej Dyrekcji Lasów Lasów Państwowych gościliśmy  pana Łukasza Auguścika  podleśniczego  Leśnictwa Kudypki w Nadleśnictwie Kudypy. Było to dla nas niezapomniane spotkanie. Wiadomości z Gruzji są zawsze fascynujące – lubimy ten kraj, podziwiamy kulturę, serdeczność ludzi, ich zwyczaje….., ale pan Łukasz pokazał nam nieznaną dla nas Gruzję, bo któż z nas odwiedził Rezerwat Waszlowański i Waszlowański Park Narodowy ?

Rezerwat Waszlowański leży wśród stepów Płaskowyżu Jugorskiego, we wschodniej części kraju. Obejmuje tereny wyżynne (maksymalnie 578 m n.p.m.) gęsto pocięte głębokimi dolinami, którymi płyną okresowe rzeki. Powierzchnia, rezerwatu liczy 48 km2, z czego lasy nie stanowią nawet połowy.

Rezerwat założono już w 1935 aby chronić reliktowe lasy świetliste złożone z pistacji, granatów, jałowca i wiązu. Flora wykazuje spore bogactwo gatunkowe. Występuje tu 550 gatunków roślin wyższych, z czego 41 stanowią drzewa i krzewy. Aż 40 gatunków występuje tylko na terenie Gruzji, czyli są to gruzińskie endemity.

Powszechna erozja gleby spowodowała, że korzenie drzew często wystają wysoko ponad powierzchnię gruntu co określa się mianem „maszerujących drzew.

Wśród zwierząt spotyka się węże, również jadowite. Poza tym żyją tu kaukaski niedźwiedź brunatny, hiena pręgowana, ryś, dzik, jaszczurki agamy.

Waszlowański Park Narodowy

W 2003 r. władze Gruzji postanowiły rozszerzyć obszar Rezerwatu Waszlowańskiego i jednocześnie powołać do życia Waszlowański Park Narodowy o powierzchni 25144 ha. Zarówno park, jak i rezerwat leżą w południowo-wschodnim, niemal bezludnym zakątku Gruzji. Obszary chronione Waszlowani znajdują się we wschodniej części Płaskowyżu Jorskiego, nazywanego powszechnie udabno, czyli pustynia. Rzeczywiście jest to najsuchsza część kraju a krajobraz ma raczej półpustynny charakter.

Mimo swej surowości i niedostępności Waszlowański Park Narodowy zasługuje na odwiedziny. Ochronie podlegają wyjątkowe krajobrazy i zbiorowiska roślinne oraz rzadkie gatunki. Charakterystyczne dla parku są tzw. badlandy (ang. badlands – „złe ziemie”), czyli suche tereny wyżynne rozcięte głębokimi, wąskimi jarami i wąwozami na skutek rzadkich, ale obfitych opadów. Tworzą one gęste i wielobarwne labirynty, urozmaicone fantazyjnymi formami skalnymi (ostańce erozyjne). Waszlowańskie badlandy tworzą wyjątkowo malowniczy krajobraz.

Cennymi elementami parku są lasy pistacjowe i jałowcowe oraz kserotermiczne formacje roślinności trawiastej i krzewinek. Na terenie objętym ochroną występują m.in.: lampart, hiena pręgowana, niedźwiedź brunatny, ryś, wilk, dzik, sęp płowy, sęp kasztanowy, sęp egipski, drop mały oraz bociany czarne.

Park Waszlowański jest dostępny przez cały rok. W zimie rzadko notuję się tam opady śniegu i ujemne temperatury w ciągu dnia. Okres najbujniejszej wegetacji przypada na wiosnę, kiedy to stepy i półpustynia obficie zakwitają. W czasie letnich wypraw może przeszkadzać silny upał i brak wody. Na terenie parku i rezerwatu można poruszać się pieszo, konno a w niektórych partiach także samochodem i rowerem. Należy pamiętać o dobrym zaopatrzeniu, gdyż teren parku znajduje się z dala od ludzkich siedzib (a tym bardziej sklepów). Warto wiedzieć, że Płaskowyż Jorski jest wymarzonym miejscem dla węży (również tych jadowitych), dlatego zachowajmy szczególną ostrożność przy zakładaniu obozowiska i poruszaniu się w terenie. Z powodu ryzyka ukąszenia lepiej zrezygnować z sandałów i krótkich spodni.

No i ta ostatnia informacja trochę przyhamowała nasze zapędy – chęci wyjazdu do pięknej Gruzji. Pięknej, bo wykład Pana Łukasza był okraszony wieloma zdjęciami, które robiła żona  podczas ich wspólnego pobytu  w Gruzji. Dziękujemy Panu Łukaszowi za wykład, gratulujemy żonie fotograficznego talentu. Mamy nadzieję, że to nie było to ostatnie nasze spotkanie. Czekamy na następne!

W ramach podziękowania za spotkanie, Pan Łukasz otrzymał akwarelę „Maki” autorstwa Krystyny Leszczyńskiej

________________

W dalszej części spotkania :

  • członkowie Koła  wyłonili w konkursie projekt na odznakę z okazji 15 rocznicy Koła. W konkursie zgłoszono 3 projekty. Zwycięski projekt otrzymał 98 % głosów. Zwyciężczynią została Nasza Koleżanka z Koła Anna Wołczyńska z Krakowa.
  • Odznaka będzie wręczona wszystkim członkom, którzy opłacili składkę członkowską w 2024r. podczas uroczystych obchodów Koła w maju br.
  •  odbyło się losowanie „Nagrody miesiąca” szczęśliwy los –„ Album 90 lecia Lasów Państwowych” wylosowała Koleżanka Eugenia ZającW minionym miesiącu odbyło się parę konkursów z wiedzy, zwycięzcom zostały wręczone drobne upominki.
  •  Konkurs –Fotograficzny „Zima w moim obiektywie” nadesłano 18 prac.  Na medale zasłużyły zdjęcia: Złoty medal Basia Bruzgo, srebrny medal Anatol Leszczyński, Brązowy Medal Dorota Tańska Uczestnicy kolejnych miejsc otrzymali Albumy Związku Polskich Fotografików Przyrody OW-M : Wiesława Filipek, Krystyna Leszczyńska, Maciej Rusiłowicz, Irena Łapińska z Podlasia, Jan Filipek, Maria Iglińska
  • „Święta Mokradeł” I miejsce Stefania Jarczyk,  II m Renata Janicka, Iii m Benedykt Kucki otrzymali książki o tematyce przyrodniczej.
  • W konkursie karnawałowym najlepszymi okazali się: Dorota Tańska, Renata Janicka, Ela Piwońska otrzymały: Albumy Przyrodnicze Impresje.
  • Nagroda specjalna za „Karnawałowe przebranie” otrzymała Dorota Tańska
  • W kolejnym konkursie o znanym olsztyńskim rajdowcu Bublewiczu zostali wyróżnieni upominkami: Marianna Bonisławska, Ela Piwońska, Maria Iglińska

W imieniu Zarządu Koła gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział. Zapraszamy do kolejnych konkursów Koła.

Tradycyjnym akcentem przedświątecznym była wystawa w holu RDLP w Olsztynie. Swoje prace wystawiały koleżanki z naszego Koła Jasia Kluczek, Bożenka Błaszczuk i Wiesia Filipek. Było pięknie, kolorowo . Poczuliśmy, że Wielkanoc blisko…..

Planowane zamierzenia w marcu: Sobotnie spotkania w dniu 02,09,16,23 godz. 10.00 pętla MPK Stary Dwór – Kortowo.  Dnia 16 marca na spacer zabieramy rękawice ochronne, będziemy zbierali śmieci w Leśnictwie Stary Dwór. Dobieramy się w pary, największe objętościowo worki po doniesieniu pod leśniczówkę będą premiowane, niespodzianki już czekają.

W dniu 23 marca spotykamy się o godzinie 11.00 Na olsztyńskiej starówce przy ul. Św. Barbary 2 zgodnie z planem zwiedzimy Muzeum Archidiecezji, wstęp płatny po 7 zł.

Na kolejne czwartkowe spotkanie zapraszamy 4 kwietnia 2024r. godz.15.00 w Sali konferencyjnej w RDLP.

 

 

 

 

 

Cz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *