Nad Olsztynem………….

1 lipca 2024 roku zobaczyliśmy nad naszym domem przelatujący piękny kolorowy balon – ciekawy widok !

Kilka ciekawostek z internetu :

” Lot balonem to niezwykła przygoda, która umożliwia nam spojrzenie na świat z zupełnie innej perspektywy. Wznosząc się na wysokość kilkuset metrów, można podziwiać panoramę miast, malownicze krajobrazy, czy cieszyć się widokiem wschodzącego lub zachodzącego słońca. To niesamowite doświadczenie, które każdemu zapewni niezapomniane wspomnienia.

 

Pradawne korzenie baloniarstwa

Interesującą ciekawostką jest to, że już w starożytnych Chinach dostrzegano, że powietrze ogrzewane jest lżejsze od zimnego. Budując latawce w kształcie smoków, wkładano do ich paszczy płonące pochodnie. Ta praktyka, mimo że nie wynikała z dogłębnej wiedzy z zakresu fizyki, była prymitywną formą wykorzystania zasady, na której działa balon na gorące powietrze. Ogrzewanie powietrza wewnątrz smoczych latawców sprawiało, że stawały się one znacznie lżejsze, co pozwalało im lepiej i dłużej unosić się w powietrzu. Przygody z „latającymi smokami” mogą być zatem traktowane jako dalekie echo późniejszego baloniarstwa.

Rozwój baloniarstwa zaczął się jednak na dobre dopiero w XVIII wieku z pracami pionierów takich jak bracia Montgolfier, ale warto pamiętać, że dążenie człowieka do podboju nieba jest tak stare jak sama historia.

Wczesne próby –  Bartholomeo Lourenço de Gusmão

8 sierpnia 1709 roku Bartholomeo Lourenço de Gusmão zaprezentował na dworze króla Jana V swoją „maszynę latającą”. Konstrukcja, nazywana „Passarola”, była niewielkim balonem wypełnionym gorącym powietrzem. W czasie prezentacji, model balonu unosił się pod sklepieniem sali, co rozbawiło obecnych na dworze, ale nie przekonało ich do możliwości lotu.

Bracia Montgolfier – pionierzy baloniarstwa

Prawdziwy przełom w baloniarstwie nastąpił dopiero w XVIII wieku dzięki braciom Montgolfier. Joseph-Michel i Jacques-Étienne Montgolfier, pochodzący z Francji, są uważani za pionierów baloniarstwa. To oni przeprowadzili pierwszy udany lot balonem na gorące powietrze. Lot balonem z 5 czerwca 1783 roku był bezzałogowy. Papierowo-płócienny balon miał średnicę ok. 12m.

Rozwój baloniarstwa

Pierwsze udane loty balonem zapoczątkowały rozwój baloniarstwa. W XIX wieku balony stały się popularne wśród eksploratorów i naukowców. Przykładem może być tu lot balonem, który w 1862 roku przeprowadził James Glaisher. Wraz z pilotem Henrym Coxwellem, Glaisher wznosił się na wysokość około 9 km, co pozwoliło mu przeprowadzić szereg pomiarów meteorologicznych.

W kolejnych latach balony były wykorzystywane na różne sposoby – od rozrywki, poprzez eksplorację, aż po wojskowość. Podczas I i II wojny światowej balony były wykorzystywane do celów obserwacyjnych i obronnych.

Dziś baloniarstwo to przede wszystkim forma rekreacji.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *