Jak zwykle, w każdą sobotę, 23 listopada 2024r.członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie odbyli rajd po „Wojtkowym lesie”. Pogoda dopisała, jak również humory. Podczas rajdu nasze koleżanki Krystyna Tarankiewicz, Marianna Bonisławska, Bożena Jakubek okazały się mistrzyniami w zbieraniu grzybów.
O leśne ognisko zadbali Antoni Jarczyk z Józkiem Gazdą, mogliśmy upiec kiełbaski i trochę się ogrzać.
Prezes Koła Anatol Leszczyński przygotował i przeprowadził konkurs z wiedzy o Puszczy Romińskiej. Uczestnicy rajdu chętnie i wyczerpująco odpowiadali na pytania. Największą wiedzą wykazali się Józek Gazda, Stefania Jarczyk, Marianna Bonisławska i Bożena Jakubek. Gratulujemy zwycięzcom. Upominki będą wręczone podczas zebrania w dniu 05 grudnia br. Fundatorem nagród jest Nadleśnictwo w Gołdapi. Serdecznie dziękujemy.
Nadleśnictwo Gołdap to przede wszystkim historyczny kompleks leśny Puszczy Rominckiej.
Administrowana polska część Puszczy obejmuje około 15,5 tys. hektarów. Pozostałe, około 23 tys. hektarów, znajduje się po stronie rosyjskiej.
Lasy Nadleśnictwa Gołdap wyróżniają się dużym udziałem świerka, który jest gatunkiem panującym na blisko pięciu tysiącach hektarów. Na wielu kolejnych tysiącach hektarów współtworzy zróżnicowane zbiorowiska leśne. Bardzo duży jest też udział dębu, które panuje na ponad 2.6 tys. hektarów. Sosna, będąca ,,królową polskich lasów „, tu zajmuje zaledwie niecałe 20 % powierzchni. Liczne tereny podmokłe i bagienne wpłynęły na duży udział brzozy i olszy.
Co ciekawe w Puszczy Romińskiej od wiosny 2021 roku można spotkać żubry. To jedne z niewielu ostoi wolno żyjących żubrów w kraju.
Nowe stado liczy łącznie osiem osobników: dwa byki i sześć krów w różnym wieku. Część zwierząt została przesiedlona z Puszczy Boreckiej, a część z Puszczy Knyszyńskiej. Po kilkutygodniowym pobycie w zagrodzie adaptacyjnej stado zostało wypuszczone na wolność.
Kilka krów wyposażono w obroże telemetryczne, które umożliwiają śledzenie dróg ich przemieszczania się.
Żubr to największy ssak lądowy w Europie – może ważyć ponad tonę. Żyje średnio 20-25 lat. Latem krowy wraz z cielętami tworzą grupy, do których okresowo dołączają byki – takie stada liczą średnio 13 osobników. Byki przez większą część roku są samotnikami, rzadziej tworzą grupy kawalerskie liczące po kilka osobników.
Król puszczy ma niezły apetyt – w ciągu doby potrafi spożyć 60 kg pożywienia. Preferuje trawy i rośliny zielne. Zimą, gdy śnieg utrudnia zdobywanie pokarmu, żubry są dokarmiane burakami, sianokiszonką i sianem.
Wg danych z Redakcji Księgi Rodowodowej Żubrów – 31 grudnia 2021 roku w Polsce żyło 2429 żubrów. W hodowlach zamkniętych – 206 żubrów, w stadach wolnych – 2223 żubry.