Jak zwykle w pierwszy czwartek miesiąca członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie spotkali się 6 marca 2025 roku w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na zebraniu, w czasie którego Pani Aleksandra Krzysztoń-Rzodkiewicz przybliżyła nam temat „Nowe rezerwaty przyrody na Warmii i Mazurach”.
Na 100-lecie swojego istnienia Lasy Państwowe ogłosiły inicjatywę utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody na terenie całego kraju. W województwie warmińsko-mazurskim Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie zaproponowały wyznaczenie nowych rezerwatów.
Nowo powołane rezerwaty przyrody obejmują obszar 1136,92 ha, wśród nich największy – torfowiskowy rezerwat Bagno Minta o powierzchni 491,09 ha, położony w gminie Budry, na terenach zarządzanych przez RDLP w Białymstoku, Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Rezerwat został powołany w celu zachowania kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i wodnych oraz związanych z nimi naturalnych zbiorowisk roślinności torfowiskowej i stanowisk cennych gatunków zwierząt i roślin, w szczególności licznej populacji haczykowca błyszczącego Hamatocaulis vernicosus.
Na terenach leśnych zarządzanych przez RDLP w Białymstoku ustanowiono także:
- torfowiskowy rezerwat przyrody Rysie Bagno o pow. 204,85 ha, położony w gminie Banie Mazurskie, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Czerwony Dwór.
- leśny rezerwat Mokra Góra o pow. 60,08 ha, położony w gminie Kruklanki, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Borki. Rezerwat powołano w celu zachowania fragmentów grądu
W zasięgu terytorialnym RDLP w Olsztynie wyznaczono:
- torfowiskowy rezerwat Bagno Krzywek o pow. 74,68 ha, położony w gminach Olsztynek i Nidzica, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Jedwabno.
- leśny rezerwat Dolina Górnej Szelążnicy o pow. 121,61 ha, położony w gminach Ostróda i Gietrzwałd, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Stare Jabłonki.
- leśny rezerwat Las Krawno o pow. 35,48 ha, położony w gminie Świętajno, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Strzałowo
- torfowiskowy rezerwat Łajskie Bagna o pow. 37,74 ha, położony w gminie Jedwabno, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Jedwabno
- torfowiskowy rezerwat Torfowiska nad jeziorem Zdrużno o pow. 60,75 ha, położony w gminie Piecki, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Strzałowo.
- torfowiskowy rezerwat Uroczysko Korea o pow. 50,64 ha, położony w gminie Jedwabno, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Szczytno.
Będą też nowe rezerwaty – Nie zwalniamy tempa i już pracujemy nad ustanowieniem kolejnych rezerwatów przyrody – dodała pani Aleksandra. Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
W województwie warmińsko-mazurskim ustanowiono, wraz z dziewięcioma nowo powołanymi, łącznie 121 rezerwatów przyrody.
Serdecznie dziękujemy Pani Aleksandrze za spotkanie, za ciekawy wykład. Czekamy na dalsze obiecane wykłady.