Edukacja w terenie – Stare Jabłonki

18 października 2019 r. odwiedziliśmy Nadleśnictwo Stare Jabłonki, gdzie przywitał nas Z-ca Nadleśniczego Pan Florian Kamiński. W tym pięknym jesiennym dniu zajmowali się też nami  Pani Anna Paprocka, Pan Łukasz Paprocki, Pan Jarosław Neugebauer. Przekazali nam wiele informacji o Nadleśnictwie, pokazali ciekawe obiekty ukryte w „swoich lasach”.

 

Na początek zwiedziliśmy schron bojowy z czasów II wojny światowej. Pan Łukasz opowiedział nam jak przed całkowitym zniszczeniem schron uratowała grupa pasjonatów z Ostródy. Dzięki przychylności Nadleśnictwa Stare Jabłonki, kilku sponsorów, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i społecznej pracy członków Koła nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego udało się wyremontować obiekt.

W 1939 roku Stare Jabłonki, które wówczas nazywały się Altfinken były początkowym odcinkiem tzw. Pozycji Olsztyneckiej czyli linii schronów bojowych oraz schronów biernych wzmocnionych linią okopów.  Budowę tych żelbetonowych obiektów, z płytami pancernymi grubości 10 cm, rozpoczęto w 1938 roku. Załoga bunkra w Starych Jabłonkach składała się z 10 osób, które dodatkowo wsparte były drużynami żołnierzy rozlokowanymi w schronach biernych. W samych St. Jabłonkach takich schronów biernych było aż pięć: trzy z nich w obrębie wsi, a dwa w lesie za jeziorem Szeląg Mały. Wspomagały one obronę schronu bojowego przy dawnej drodze na Olsztyn.

Następnie zobaczyliśmy kanał łączący dwa rynnowe jeziora Mały i Wielki Szeląg, które w przeszłości były jednym zbiornikiem wodnym – zostały przedzielone podczas budowania linii kolejowej.

 

 

Pełni historycznych wrażeń ruszyliśmy lasem do Leśnictwa Barduń, którego gospodarzem jest Leśniczy Pan Jarosław Neugebauer., który wspólnie z  Panią Anią i Panem Łukaszem przekazali nam wiele informacji o Nadleśnictwie. Dowiedzieliśmy się m.in., że  zasięg terytorialny Nadleśnictwa wynosi niespełna 142 km2. Średnia lesistość wynosząca ponad 68%, jest znacznie wyższa od średniej dla kraju (28,7%), a także średniej dla województwa Warmińsko – Mazurskiego (29,9%). Obszar zasięgu Nadleśnictwa Stare Jabłonki graniczy od północnego-wschodu z Nadleśnictwem Kudypy, od południowego-wschodu, południa i południowego-zachodu z Nadleśnictwem Jagiełek, a od zachodu i północnego – zachodu z Nadleśnictwem Miłomłyn.

 

Trochę zmęczeni mogliśmy odpocząć i posilić się przy ognisku, które przygotowali leśnicy.

 

Czekała nas jeszcze jedna ciekawostka tego lasu- cmentarz ewangelicki, na którym do dnia dzisiejszego są chowani wyznawcy tej religii.

 

 

 

 

Na zakończenie naszej leśnej edukacji podziękowaliśmy naszym gospodarzom, prezes Koła Anatol Leszczyński wręczył pamiątkowy puchar.

A panu Łukaszowi, który w tym dniu miał imieniny odśpiewaliśmy 100 lat.

Dziękujemy  Nadleśniczemu Nadleśnictwa Stare Jabłonki Panu Ryszardowi Grzywińskiemu za zaproszenie, osobom oprowadzającym za poświęcony czas, za serdeczne przyjęcie, za ciekawie przeprowadzoną edukację leśno-przyrodniczą w terenie, za upominki, które były nagrodami w opracowanym i przeprowadzonym przez Anatola Leszczyńskiego konkursie z wiedzy o Nadleśnictwie. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na następne spotkanie w Starych Jabłonkach.   A więc do zobaczenia………

Organizatorem wyjazdu był Anatol Leszczyński, stroną finansową zajęła się Basia Bruzgo. Dziękujemy !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.