Akebia i aksamitka – rozwiązanie zagadki

Na zdjęciach zamieszczonych w poprzednim wpisie jest akebia i aksamitka, którą rozpoznała Wiesia Filipek. Akebia pozostała tajemniczą rośliną, a więc trochę o niej.

Akebia pięciolistkowa

Akebia dorasta do 5–10 m długości. Liście, składające się z pięciu owalnych skórzastych listków osadzonych na długich ogonkach, początkowo mają odcień purpurowofioletowy, później ciemnozielony. Młode pędy są zielonofioletowe, z czasem drewnieją i przebarwiają się na brązowo. Kwiaty są drobne i pachnące, często ukryte wśród liści, rozdzielnopłciowe (kwiaty żeńskie są purpurowe, natomiast męskie są mniejsze, o jasnoróżowych szypułkach).

Ciekawą ozdobą są owalne fioletowozielone owoce nadające się do spożycia, które jednak w naszych warunkach pojawiają się dość rzadko. Akebia pięciolistkowa to pnącze mało wymagające, rosnące najlepiej na stanowiskach półcienistych, na glebie żyznej i dostatecznie wilgotnej. Roślina ta może przemarznąć zimą, dlatego najlepiej sadzić ją w miejscu ciepłym i zacisznym. Można ją nawozić kompostem lub nawozem wieloskładnikowym, najpóźniej do połowy lipca. Akebię rozmnaża się przez odkłady, sadzonki lub nasiona. Często wykorzystuje się ją do obsadzania pergoli, ścian, ogrodzeń bądź altan.

 Tyle z internetu. Wszystko się zgadza. U nas gości na płocie. Nie okrywamy jej na zimę, mimo, że działka jest nad rzeką i jest tam w zimie trochę chłodniej – nie przemarza. Jest rośliną mało znaną. Spacerujący działkowicze i ich goście często interesuję się,  pytają  gdzie można kupić. Akebię kupiłam kilka lat temu w Praktikerze, myślę, że byłaby dostępna w internecie. Muszę tylko rozczarować – owoców nie doczekaliśmy i nie wiemy jak smakuje, ale podobno klimat sie ociepla, więc kto wie………….

Aksamitka (Tagetes) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje w ponad 40 gatunkach. Jako roślina dzika, porasta kontynenty Ameryki w strefie klimatu tropikalnego i umiarkowanego ciepłego.

Rośliny w zależności od gatunku dorastają do różnych rozmiarów – te najczęściej uprawiane w Polsce mają średnio 60 cm wysokości. Ich liście są charakterystyczne, małe, mocno pierzaste z ząbkowanym brzegiem.

Kwiaty aksamitek pojawiają się w lecie i utrzymują się do późnej jesieni. Ich wielkość zależy od gatunku (od ok. 4-10 cm) i możemy je znaleźć w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwono-brązowym.

Jest to roślina światłolubna. Dobrze rośnie na ekspozycjach południowych i zachodnich. Jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych. Z doświadczenia wiem, że aksamitki najlepiej wysadzać w II połowie maja – boją się przymrozków. Połowa maja blisko, a więc do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.