15 maja – Dzień Polskiej Niezapominajki

Niezapominajki, zwane również „niezabudkami”, należą do rodziny ogórecznikowatych. Najczęściej występują w kolorze niebieskim, rzadziej różowym lub białym. Możemy je spotkać na terenie całej Europy (pamiętajmy, że są objęte ścisłą ochroną). Najczęściej rosną dziko w lesie lub nad brzegiem jeziora. Niezapominajka znana jest jako roślina symbolizująca pamięć. Jest też kwiatem stanowym Alaski, a od 2002 roku w Polsce obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki, który ma za zadanie przypominać o konieczności ochrony polskiej przyrody.

Dzień Niezapominajki obchodzimy 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

Jakie to aktualne Święto, szczególnie w tych trudnych – nienormalnych czasach. 

A tak na marginesie, wychowana w domku z ogrodem, na osiedlu przylegającym do lasu, wydawało mi się, że wszyscy wiedzą jak wygląda niezapominajka i inne rośliny leśne, łąkowe ale też ogrodowe. Ostatnio spotkałam jednak ponad czterdziestoletniego, który zachwycał się pięknymi niebieskimi i białymi kwiatkami. Był zaskoczony jak mu powiedziałam, że jest to niezapominajka.

Jest wiosna, lato przed nami. Postaram się zamieszczać zdjęcia popularnych kwiatów, abyśmy mogli przypomnieć, poznać ich nazwy.

A na koniec zagadka: jakie to kwiaty?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.