Czeremcha

Pamiętamy jak wygląda czeremcha i jak pachną jej kwiaty? Jeżeli nie pamiętamy to jest teraz najlepszy okres, żeby sobie przypomnieć, a może jest to czas aby oświecić młodsze pokolenia. Susza jej nie zaszkodziła, bo czeremchy rosną w miejscach gdzie jest wilgotne podłoże, więc można je często spotkać na terenach przybrzeżnych – nad jeziorami i rzekami. Białych kwiatków są tysiące, ich owoce to niewielkie pestkowce, początkowo zielone – wraz z dojrzewaniem zmieniają kolor na czerwony, a następnie prawie czarny.

W naszym kraju pokutuje pogląd, ze owoce czeremchy są trujące. Nic bardziej mylnego – czeremcha jest w takim samym stopniu trująca, jak jabłka wiśnie czy śliwki (ich pestki również zawierają toksyczny cyjanowodór). Miąższ owoców można jeść bez obaw na surowo, jeśli jednak nadal mamy wątpliwości, wystarczy owoce poddać obróbce termicznej, aby pozbyć się toksycznych związków.

Samuel Thayer, zwolennik odżywiania tylko tymi produktami, które znajdziemy w lesie czy na łące, sugeruje w swojej książce „Nature’s Garden”, że można przeżyć nawet kilka miesięcy odżywiając się jedynie owocami czeremchy.

Owoce czeremchy są cenione przez znawców za wyrazisty, słodko-cierpki smak, wydatkową jędrność i intensywny aromat. Wykazują właściwości prozdrowotne podobne do owoców czarnego bzu – zawierają dużo witaminy C, potasu, karotenoidów, antocyjanów, rutyny i błonnika. Właściwości prozdrowotne mają także napary z kwiatów, liści i kory. Zarówno owoce, jak i pozostałe części mają działanie antyoksydacyjne, moczopędne i przeczyszczające. Ponadto działają antyseptycznie i przeciwbakteryjnie, są więc dobrym remedium na ból gardła i kaszel. Znany jest również zbawienny wpływ owoców i liści czeremchy na kobiecy układ rozrodczy – dzięki silnemu działaniu ściągającemu napar z czeremchy stosowany jest przy silnych krwawieniach miesięcznych oraz krwawieniach międzymiesiączkowych, dla wyregulowania cyklu.

Owoce czeremchy najlepiej zbierać, kiedy są już mocno dojrzałe, a nawet lekko przejrzałe i pomarszczone. Wtedy są najsłodsze i najsmaczniejsze i znakomicie nadają się do przetworzenia.

Owoce czeremchy można jeść na surowo, dodawać do koktajli i sałatek. Najlepiej ich smak wydobywają przetwory. z czeremchy można robić galaretki, dżemy, konfitury i nalewki. Te niewielkie pestkowce świetnie nadają się także do suszenia. Do suszenia nadają się też kwiatki,  z których podczas zimowych wieczorów można parzyć aromatyczne herbatki.

2 komentarze do “Czeremcha

  1. Krysiu
    czy robicie coś z czeremchy np. jakieś soki nalewki lub tym podobne. Teraz jest wysyp mleczu , który stał się popularny. Nie które osoby mówią , że to „dar boży” z którego każdy może skorzystać. Zrobiłam już miód czy też nektar, część postawiłam na sok, a wczoraj zrobiłam dżem z mleczu. Uważam, że jest bardzo smaczny i bogaty w witaminy.
    pozdrawiamy Wiesia z Jasiem

  2. Rok temu miałem przyjemność zachwycać się kwitnącą i ppachnącą czeremchą , ale nie wiedziałam, że owoce są jadalne. Dzięki za te mądrości. Pozdrawiam stenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.