Dzień Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej świętujemy 2 maja. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Wybór tej daty nie był przypadkowy. Chodziło o wybór dnia, w którym Polakom towarzyszy refleksja o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

W ustawie z 2004 r., która wprowadziła Dzień Flagi, znalazły się także ważne regulacje dotyczące posługiwania się flagą. Zezwala ona każdemu obywatelowi na umieszczanie barw Rzeczypospolitej Polskiej na swoich domach, balkonach i innych widocznych miejscach. Wcześniej przepisy dopuszczały taką możliwość tylko w ściśle określonych sytuacjach, na przykład z okazji świat państwowych. Wywieszenie flagi bez powodu było przed 2004 r. wykroczeniem.

Z okazji Dnia Flagi organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej w biało-czerwonych barwach. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie również przez Andrzeja Dudę.

Ciekawostka: właśnie dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.

A piękna biało-czerwona powiewa na naszej stronie dzięki Tomkowi Kicowskiemu, który napisał:

Wszak Dzień Flagi mamy, jakże to, aby koło miłośników militariów nie miało flagi na maszcie? 🙂
A flaga ta powiewała dwa lata temu nad zamkiem Tropsztyn w miejscowości Wytrzyszczka (dziś pewnie też powiewa, może nawet ta sama).

1 komentarz do “Dzień Flagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.