Niedzielna niespodzianka, a może zagadka ?

Otrzymaliśmy informację dotyczącą …. o właśnie :

 

W nawiązaniu do materiału na stronie pt. „Niedzielna niespodzianka” podaję trochę informacji o zagadkowym motylu.

 

Zawisak powojowiec – motyl z rodziny zawisakowatych. Motyl gęsto pokryty szarymi włoskami. Na tułowiu ułożone koncentryczne, podkowiaste plamy, najbardziej zewnętrzna siwa, bardziej wewnętrzna ciemna. Centralna plama barwy pośredniej, w kształcie dzwonu z pomarańczową plamką na szczycie i dwoma siwo-niebiesko-czarnymi plamkami w podstawie. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony, niemniej istnieje – samce zwykle są nieco ciemniej ubarwione i mniejsze niż samice. Czułki jednolicie jasnoszare, obłe, zakończone cienkim biczykiem. U samic mają 11-16 mm dł., u samców 18-20 mm. Ponadto samiec po stronie brzusznej pierwszego segmentu odwłoka ma gruczoły zapachowe i intensywnie pachnie piżmem. Ssawka zwinięta w trąbki o długości przeciętnie 9-10 cm. Skrzydła mogą być o rozpiętości od 80 aż do 130 mm, szare z ciemniejszymi powierzchniami i nieregularnymi, zygzakowatymi liniami. Tylna para jaśniej i regularniej ubarwiona niż przednia. Odwłok gruby ze stopniowo tracącymi intensywność różowymi i czarnymi paskami, rozmieszczonymi po prawej i lewej stronie szerokiego, szarego pasa, ciągnącego się środkiem, na całej długości. Między pierwszymi czarnymi i różowymi plamami wyraźne, duże białe plamy, dalej biel jest słabo zaznaczona.

Postacie dorosłe dzień spędzają w ukryciu, w miejscach gdzie ich barwa nie kontrastuje z tłem, na ziemi, na pniach, kamieniach itp. W nocy latają i najintensywniej odżywiają się do północy, w locie ssąc nektar z kielichowatych kwiatów, na przykład powoju, powojnika, petunii, lilii, tytoniu, floksów, dziwaczków itp.

W Europie Środkowej pierwsze pokolenie postaci dorosłych pojawia się od maja do czerwca. Samica składa około 1000 jaj. Gąsienice osiągają około 12 cm długości i należą do największych w Europie. Mają zmienne ubarwienie, zielono, żółto, pomarańczowo, brązowe z ciemniejszymi skośnymi pasami na przekątnej segmentu, spód ciała białawy a do tego z boku, na każdym segmencie czarną plamę. Z tyłu, na grzbiecie znajduje się ciemno zabarwiony, odstraszający lecz w rzeczywistości niegroźny wyrostek. Gąsienice żywią się liśćmi powoju polnego, kielisznika zaroślowego i różnych kwiatów ozdobnych. Od połowy sierpnia do połowy października pojawiają się osobniki drugiego pokolenia.

 

Pozdrawiam

Adam Siemakowicz

1 komentarz do “Niedzielna niespodzianka, a może zagadka ?

  1. Bardzo cenię tak fachowe i wyczerpujące informację o otaczającej nas przyrodzie.
    Nasza strona może być przykładem utrzymywania więzi /np. dla UTW/ na czas bez spotkań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.