Ciekawy Dolny Śląsk

Marzec, to niekoniecznie dobry miesiąc na zwiedzanie, ale może? Szczególnie, gdy obiekty znajdują się w lesie. A to ciekawe miejsce do zwiedzania znajduje się właśnie w Lasku Miejskim w Lewinie Kłodzkim.

Kaplica św. Jana Nepomucena

Kaplica powstała w latach 1727 – 1730 z inicjatywy młynarza Dawida Walke z Jawornicy, który przeznaczył na jej budowę 300 guldenów. Jego to inicjały DW oraz data fundacji 1727 umieszczone zostały nad wejściem do kaplicy. Zbudowano ją na podarowanej przez miasto Lewin parceli leśnej, na rozwidleniu dróg wiodących do Taszowa i Kotła oraz dalej do Czech. Kaplica powstała jako wotywna, w podzięce za uzdrowienie ciężko chorej 20 letniej córki fundatora.

Kalwaria w Lasku Miejskim

Na północnym stoku wzniesienia sąsiadującego z kaplicą św. Jana Nepomucena w Lasku Miejskim znajdziemy KALWARIĘ. Jest to 15 kapliczek wykutych z piaskowca. Na 14 metalowych płytach przedstawione są męki Pana Jezusa, a w ostatniej umieszczono figurkę Jezusa Zmartwychwstałego. Na stoku za kaplicą można zwiedzić kompletną (to unikat) Drogę Krzyżową, powstałą w 1894 r. Ufundował ją pustelnik Benedikt Seidel, strażnik kaplicy mszalnej św. Jana Nepomucena stojącej obok. Stacje Drogi Krzyżowej opisane są w językach trzech narodów żyjących dawniej i obecnie na tych ziemiach: czeskim, niemieckim i polskim.

Po drugiej stronie ulicy naprzeciw kaplicy św. Jana Nepumucena znajduje się krzyż wykonany przez Kazimierza Klahra  z Lądka Zdroju.  Ufundował go bogaty Kupiec Siegel z Lewina jak wotum za koniec wojen napoleońskich w 1818 roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.