Ciekawy Dolny Śląsk – Lewin Kłodzki

Większość z nas usłyszała o Lewinie Kłodzkim w związku z Violettą Villas, która  zamieszkała tu z rodzicami po wojnie, tutaj się wychowywała i stąd w 1959 roku wystartowała do swej kariery piosenkarskiej. W 1998 roku wróciła do rodzinnego domu, w którym mieszkała aż do śmierci 5 grudnia 2011 roku.Pochowana została na Starych Powązkach w Warszawie.

Głos Violetty Villas to najwspanialszy głos w historii polskiej muzyki rozrywkowej, a życiorys, nadaje się na scenariusz melodramatu i dreszczowca w jednym. Violetta Villas podbiła największe sale świata. Występowała w Car­negie Hall w Nowym Jorku, w paryskiej Olimpii, na Broadwayu i w Las Vegas. Była gwiazdą rewii Casino de Paris. Śpiewała tam swoim czterooktawowym głosem arie operetkowe i operowe w 9 językach. Miała swój balet, na scenę wjeżdżała na białym koniu lub jaguarem XK-E. Jej oszałamiające kreacje projektowali najlepsi krawcy Diora. Amerykańska prasa pisała o niej „głos ery atomowej”, „biały kruk wokalistyki światowej”. Do Białego Domu zapraszał ją sam prezydent USA George Bush. Występowała z Paulem Anką, Charlesem Aznavourem, Barbrą Streisand czy Frankiem Sinatrą.

Lewin Kłodzki to miasteczko z ciekawymi zabytkami:

  • Kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła
    w Lewinie Kłodzkim

 

Pierwsze wzmianki o Kościele pochodzą z 1340 roku. Na przestrzeni lat kościół był wielokrotnie przebudowywany. W 1681 roku strop nad prezbiterium zastąpiono sklepieniem łukowym, w 1697 roku podwyższono wieżę kościoła. W roku 1714 odnowiono fasadę kościoła, a w 1729 roku wybudowano z inicjatywy lewińskich kupców płóciennych (głównie Georga Stanke) dwukondygnacyjną przybudówkę przy prezbiterium, zawierającą w przyziemiu zakrystię, a na piętrze oratorium przeznaczone dla władz miejskich, kolatorów i lewińskiego kupiectwa.

Można tu znaleźć wątki gotyckie, renesansowe i barokowe. W bogatych wnętrzach zobaczymy renesansowy ołtarz z 1618 roku, renesansową ambonę z 1620 roku, boczny ołtarz pod wezwaniem dzieciątka Jezus (Freundschaft Christi) ufundowany przez radcę handlowego króla Prus Fryderyka Wielkiego – Ignatza Straucha z 1772 roku.

 

  • Wiadukt kolejowy

Wiadukt kolejowy – jeden z największych i najładniej wkomponowany w otoczenie wiaduktów Dolnego Śląska został wybudowany przez włoskich inżynierów. Długi na 120 metrów i wysoki na 27 m pięknym łukiem wpisuje się w panoramę miejscowości i stanowi jeden z najczęściej fotografowanych obiektów.

W roku 2005 mieszkańcy gminy Lewin Kłodzki upamiętnili budowniczych mostu tablicą pamiątkową wmurowaną u jego podstawy. Znajduje się na niej napis: 1905 – 2005 Ku pamięci budowniczych wiaduktu w jego 100 rocznicę tablicę pamiątkową ufundowali mieszkańcy gminy Lewin Kłodzki.

W grudniu 2013 roku po kilku latach przerwy wznowiono połączenia kolejowe z Kłodzka do Kudowy – Zdroju. Podróż do Lewina Kłodzkiego jest prawdziwą przyjemnością dla podróżnych, gdyż linia kolejowa biegnie malowniczą trasą, w tym około pół kilometra pod masywem Grodźca, w okolicy Kulina Kłodzkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.