Ciekawy Dolny Śląsk – Duszniki Zdrój

Duszniki Zdrój to przyjemne miasto uzdrowiskowe, w województwie dolnośląskim, pomiędzy Kłodzkiem i Kudową Zdrój, tuż przy granicy z Czechami. Przełomową chwilą w historii, było uznanie Dusznik za uzdrowisko w roku 1769, poprzez wpisanie „Zimnego Zdroju” na listę źródeł leczniczych ówczesnych Prus. Wkrótce po tym w prowizorycznych łazienkach rozpoczęto leczenie kuracjuszy w podgrzanej wodzie z  tego zdroju. W tym samy czasie odkryto też „Letni Zdrój”, znany dziś jako „Pieniawa Chopina”. Krok po kroku i już na początku XIX wieku Duszniki Zdrój stały się jednym z najznamienitszych uzdrowisk w regionie

W roku 1826 do uzdrowiska Duszniki Zdrój przybył na kurację 16 letni Fryderyk Chopin. Młody artysta dał dwa koncerty, które uznaje się za jego pierwsze zagraniczne występy. Dochód z nich przeznaczono na pomoc sierotom. To właśnie dlatego, spacerując po uzdrowiskowych alejkach, często można usłyszeć muzykę artysty. Koncerty odbyły się w Teatrze Zdrojowym. Dziś to Dworek Chopina, w którym odbywają się Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie.

 Dusznicki Rynek z zabytkowymi kamienicami.

Obok niego, na Rynku stoi też figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, która została ufundowana w roku 1725, w podziękowaniu za uratowanie od zarazy.

 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach
Jest to jedyna w Polsce profesjonalna placówka poświęcona papierowi. Muzeum swoją siedzibę ma w XVII-wiecznym młynie papierniczym uznanym za unikatowy zabytek techniki. Budynek główny powstał w 1605 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.