Jest takie miejsce – Pisz

Członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie byli już w wielu miastach na Warmii i Mazurach, w niektórych nawet  wielokrotnie, ale w Piszu byliśmy po raz pierwszy.

22 kwietnia pojechaliśmy pociągiem a wróciliśmy komunikacją zastępczą – autokarem, bo po południu kolejarze strajkowali. Był to jedyny przykry punk programu naszej wycieczki . Trochę później ale cieplutkim autokarem dotarliśmy szczęśliwie do domu. Ciekawostką jest, że połączenie kolejowe z Olsztynem i Ełkiem uruchomiono  w 1885 roku – myślę, że wtedy można było bardziej liczyć  na kolegów -kolejarzy.

W czasie pobytu  towarzyszył nam pan Sławek, którego wiedzą byliśmy zauroczeni. Oprowadzał po zabytkach, zapoznawał nas z historia miasta.

Miasto Pisz, miejscowość o bogatej historii, ciekawych zabytkach. Znajduje się nad jeziorem Roś, a przez Pisz przepływa rzeka Pisa. Niedaleko zaś znajduje się jezioro Śniardwy. Miejscowość zaś otoczona jest urokliwą Puszczą Piską

Pisz to przede wszystkim miasto wręcz ociekające historią. Już w 160 r. n.e. pojawiły się pierwsze wzmianki o osadzie pruskiego plemienia Galindów w tym miejscu. Co ciekawe ta informacja została zamieszczona w pracy geografa z Aleksandrii Klaudiusza Ptolemeusza.

W 1645 r. Pisz otrzymał prawa miejskie nadane przez elektora Fryderyka Wilhelma I. Więcej m.in. historycznych, przyrodniczych  ciekawostek oferuje Muzeum Ziemi Piskiej, które odwiedziliśmy.

Aktualnie w Piszu mieszka ok.20 tys. ludności.

Naszą wędrówkę po Piszu rozpoczęliśmy od zwiedzenia obiektów militarnych – bunkrów. W Piszu są w zasadzie 2 bunkry – schron bierny nr 502 (którym opiekują się miłośnicy historii i w którym jest małe muzeum  oraz drugi – nieużywany i stojący przy drodze za płotem – Regelbau 107a.

 

Są przykładem  nowoczesnych fortyfikacji polowych występujących na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Pochowane w lasach bunkry tworzą dawny punkt oporu wojsk niemieckich na wypadek ataku obcych armii. Po renowacji, wewnątrz schronów powstała ekspozycja historyczno- militarna.

Zobaczyliśmy obiekty charakterystyczne dla okresu, w którym powstały (1939 -1944), ukazujące różnorodność stosowanych wówczas rozwiązań fortyfikacyjnych.

Schron bojowy wpisany do rejestru zabytków to jedyny tego typu obiekt w regionie z zachowanymi oryginalnymi, pancernymi elementami wyposażenia.

Następnymi obiektami, które zwiedziliśmy  był

  • Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z 1843 roku, w środku znajduje się piękny ołtarz z XVII w.

 

  • Ratusz z 1900 roku, Muzeum Ziemi Piskiej. Podziwialiśmy pięknie wyremontowane kamieniczki na starówce.

 

.

 

 

 

Po pracowicie spędzonym  dniu, odpoczęliśmy w uroczym miejscu- piernikarni, pijąc kawę, łąkową herbatę, pałaszując  pyszne desery i kolorowe pierniczki. Mimo  zapowiedzi, że będzie padało, pogoda była wspaniała. I na zakończenie jeszcze jedno zdjęcie…….Było już podobne, ale tutaj bardziej widać jakie panie mają kolorowe kurteczki – każda w innym kolorze.Czy to przypadek?

 

1 komentarz do “Jest takie miejsce – Pisz

  1. Wycieczka bez atrakcji to wycieczka nieudana. Nie ważne czy te atrakcje były dobre czy złe.
    Wycieczka była wspaniała
    Pozdrawiamy Jasia i Grzegorz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.