Grunwald Muzeum

Bitwa pod Grunwaldem to jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, stoczona 15 lipca 1410 roku. Bitwa ta zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich, nie została jednak wykorzystana do całkowitego zniszczenia zakonu.

 

W dniu 21 września 2022 roku otwarta została nowa siedziba Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, którego dawna niemiecka nazwa to Tannenberg.

                 15 października br. członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie pojechali przekonać się, czy ta inwestycja była warta tylu milionów ? , bo: 

Projekt pod nazwą „Rozbudowa, przebudowa i remont budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku” był realizowany w latach 2014-2020. Jego całkowity koszt to 48,9 mln zł, przy czym 15,065 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z kolei udzieliło wsparcia finansowego w wysokości 21,3 mln zł. W rezultacie realizacji projektu znacząco zwiększyła się powierzchnia Muzeum: z 275 m2 do prawie 4 000 m2.

W nowo powstałym budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku” w Muzeum znalazło się miejsce dla bogatej w eksponaty nowej wystawy stałej, której koszt wyniósł 8,9 mln zł przy dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 6,25 mln zł.

Zostały na niej przedstawione związane z bitwą pod Grunwaldem wydarzenia, które miały miejsce też przed samą bitwą. Sama wystawa została podzielona na 10 bloków tematycznych, są to: „Zakon, Polska i Litwa przed Wielką Wojną”, „Przyczyny bezpośrednie rozpoczęcia działań wojennych”, „Plany i problemy”, „Wyprawa wojenna i Bitwa pod Grunwaldem” , „Bitwa pod Grunwaldem”, „Oblężenie Malborka”, „Tradycja Grunwaldzka” , „Ekspozycja chorągwi rycerskich”, „Zabytki archeologiczne” oraz „Kaplica”.

W nowej siedzibie Muzeum  czekało na nas  wiele atrakcji. Przede wszystkim w Muzeum znajduje się sala rycerska. Można było również zobaczyć filmy nagrane techniką 360 stopni. Do naszej dyspozycji były również interaktywne mapy.

W samym środku mamy pokazaną mapę pola bitwy, do tego są ekrany dotykowe, gdzie mogliśmy przejrzeć przebieg bitwy pod Grunwaldem. W siedmiu etapach zobaczyliśmy jak wojska przemieszczały się  w czasie bitwy. Aplikacja krok po kroku nam pokazuje wszystko. I tak oto współczesna technika pozwala nam jeszcze lepiej zrozumieć przeszłość.

 Na postawione na początku pytanie, każdy z uczestników zwiedzania  powinien odpowiedzieć sam.  Chyba jednak było warto zobaczyć nowy obiekt na miejscu, z historii którego powinniśmy być dumni. Przecież wygraliśmy i to z tak potężnym przeciwnikiem – Zakonem Krzyżackim, który był świetnie zorganizowany, bardzo bogaty, panoszący się wręcz na terenie Europy, szczególnie w Polsce i na Litwie. Ta bitwa dała początek ich końca. Co by było gdybyśmy przegrali? ……..

W ciągu zwiedzania towarzyszył nam sympatyczny, młody z dużą wiedzą  przewodnik pan Dominik Lisowski. Dzięki niemu przypomnieliśmy sobie i dowiedzieliśmy się wiele z historii Grunwaldu.

Wycieczkę zaplanował, zorganizował Anatol Leszczyński, finansami zajęła się Basia Bruzgo, przy pomocy Maryli Bonisławskiej. Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *