Stara plaża w nowej odsłonie. Nowa atrakcja turystyczna nad Jeziorem Bartążek gmina Stawiguda

Plaża w Bartążku przeszła gruntowne przeobrażenie. Właśnie otwarto tam nietypową atrakcję turystyczną: Aromapark, wykonany zgodnie z koncepcją Patrycji Radomskiej i Justyny Kamińskiej.

Rośliny o mocnych walorach zapachowych 

– Zaprojektowałyśmy nie tylko ogród, ale także sposób zagospodarowania pozostałego terenu przy plaży pod względem rekreacyjnym i wypoczynkowym. W ogrodzie zaś zaproponowałyśmy rośliny rodzime lub takie, które już się u nas rozpowszechniły  wyjaśniała wtedy Patrycja Radomska.

Prace właśnie zostały zakończone i nastąpiło oficjalne otwarcie Aromaparku.

– Ważnym elementem tej inwestycji są rośliny o mocnych walorach zapachowych – podkreśla Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda – Chodzi m.in. o róże, tawuły czy szałwię.  Pieniądze na urządzenie Aromaparku w Bartążku,  zostały pozyskane w ramach projektu “Ochrona zasobów przyrodniczych gminy Stawiguda”.

Na jego realizację przeznaczono również środki z budżetu gminy Stawiguda.

– Jeśli zastanawiacie się, czy pieniądze z Unii Europejskiej naprawdę są nam potrzebne, to idealnym przykładem będzie ten otwarty przepiękny Aromapark nad Jeziorem Bartąskim w Gminie Stawiguda – napisał na swoim profilu społecznościowym Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa, który uczestniczył w otwarciu tej atrakcji.

Żeby zobaczyć tę nową inwestycję wybraliśmy się w niedzielę 16 lipca 2023 roku, tuż przed zachodem słońca. Było pięknie i jeszcze mnóstwo dzieci z rodzicami. Dużo plażowiczów przyjechało samochodami, więc myślę, ze z Olsztyna i okolic. Jest sporo miejsc do zaparkowania, są wiaty, gdzie można schować się przed słonkiem, dużo drewnianych ławeczek, jest budka gdzie można coś kupić do zjedzenia i wypożyczyć sprzęt pływający… ale przede wszystkim popływać. To wszystko warto zobaczyć i skorzystać. A tak dla przypomnienia:

Jezioro Bartąg (znane również jako Bartąskie, Bartążek) leży w pobliżu Olsztyna, tuż koło jego granic. Jest to zbiornik przepływowy znajdujący się w dorzeczu Łyny, jego powierzchnia to 78 hektarów. Całkowita długość linii brzegowej liczy sobie 4400 metrów. Akwen jest dobrze dostępny, wokół jego łagodnych brzegów znajdziemy wiele dróg i ścieżek.

Wodę Bartąga zaklasyfikowano do trzeciej klasy czystości. Dno jest dość muliste i porośnięte zanurzoną roślinnością. Dominują tu rdestnice, wywłóczniki i rogatki. Brak tu dużych ośrodków wypoczynkowych, dominuje agroturystyka. Jezioro jest miejscem życia takich gatunków ryb jak płocie, leszcze, szczupaki czy okonie. Panują tu doskonałe warunki dla wędkarzy.

Krystyna i Anatol Leszczyńscy

1 komentarz do “Stara plaża w nowej odsłonie. Nowa atrakcja turystyczna nad Jeziorem Bartążek gmina Stawiguda

  1. My też już podziwialiśmy to wspaniale miejsce, ba zastanawialiśmy się czym z bartazka wyjechać. Miejsce godne obejrzenia .zachody słońca tak piękne mogą być tylko w górach na Warmii i Mazurach. Pozdrawiam stenia j

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *