Święto Pszczół w Arboretum w Kudypach

Pszczółka Maja, miód, ule…  to  najczęściej pojawiające się skojarzenia z pszczołami. Tymczasem pszczoły to o wiele więcej niż pszczoła miodna. W Polsce mamy kilkaset przeróżnych gatunków tych owadów. Wszystkie żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny. Umożliwiają w ten sposób roślinom zapłodnienie, a w rezultacie powstanie owocu. To właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Dzięki temu, że ich gatunki są tak różnorodne, mogą zapylać różne rodzaje roślin i działać w różnych warunkach.

 Wczesną wiosną pszczoły ruszają do pracy – zapylają kwitnące sady, łany rzepaku i większość roślin będących surowcem do produkcji żywności. Według szacunków w naszej szerokości geograficznej rośliny owadopylne stanowią około 78 proc. gatunków. Bez pszczół wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozmnażać, wytwarzać owoców, lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony a owoce byłyby małe i zdegenerowane.

O tym jak ważną rolę w środowisku i życiu człowieka spełniają pszczoły i pozostałe dzikie owady zapylające nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Aby jeszcze bardziej zwrócić uwagę na potrzebę ochrony tych pożytecznych owadów, już po raz kolejny, w Leśnym Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach odbyło się wydarzenie edukacyjne „Święto Pszczół”.

Byliśmy tam. Nasze Koło reprezentowała grupa członków Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK w Olsztynie wsparta pięcioosobową delegacją z Francji – córką Marianny Bonisławskiej z mężem i trójką dzieci.

Dziękujemy wszystkim za udział w tej bardzo potrzebnej imprezie,  Józkowi Gaździe za przekazaną wiedzę o pszczołach i na koniec konkurs: kto od dziś jest pszczółką naszego Koła…….

 

 

 

 

 

1 komentarz do “Święto Pszczół w Arboretum w Kudypach

  1. W pszczółkę przeobraziła się nasza Renatka . Pozdrawiamy milosnikow lasu i pszczół

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *