Zwiedzaliśmy Kortosferę

27 stycznia 2024 roku zwiedziliśmy Kortosferę. Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to unikatowy projekt popularyzujący edukację.

Kortosfera to pięć kondygnacji wypełnionych wystawami, w dużej części interaktywnymi. Na paterze zaczynamy od gleby. Są modele, przekroje, jest też kolonia dżdżownic. Znajdziemy tu również endoskop, czyli kamerę, przez którą zaglądamy do modelu króliczej nory.

Piętro pierwsze to rolnictwo. Tu poznamy historię, ale i współczesne sposoby produkcji żywności. Możemy np. kosić wirtualne zboże, ale prawdziwą kosą, taką, jak kiedyś używano. Swoją umiejętnością koszenia pochwalili się Jasiu Filipek, Tolek Leszczyński i Józek Gazda.

Jest też nowoczesność – mogliśmy np. usiąść za kierownicą symulatora współczesnego ciągnika.

Piętro trzecie to człowiek i żywienie, w tym zasady zdrowego odżywiania się.

O żywności, o tym, co jemy, o kaloriach, o nadmiarowych kilogramach.

Są też modele ludzkiego ciała.

Piętro czwarte to przyszłość, ale ta dość bliska. Jest np. model służący do demonstracji pozyskiwania wody pitnej z powietrza. Specjalne urządzenie kieruje parę wodną na siatkę, pod którą skrapla się woda.Taki kolektor mgły naprawdę istnieje, znajduje się w Maroku, to jest technologia rzeczywiście stosowana

W Kortosferze zobaczyliśmy też, jak wygląda ręczne zapylanie kwiatów. Można było to sprawdzić na specjalnej interaktywnej makiecie.

Piętro piąte to badania kosmosu, ale też strefa wypoczynku, z wielkimi pufami w kolorach nawiązujących do planet Układu Słonecznego.

Kortosfera to nie tylko wystawy, ale także laboratoria, w których można wykonywać różnego rodzaju eksperymenty. Tym razem zwiedzaliśmy wystawy, ale w przyszłości, być może ……….

Dziękujemy naszej Koleżance Marii Iglińskiej za zorganizowanie tego bardzo ciekawego wydarzenia.

1 komentarz do “Zwiedzaliśmy Kortosferę

  1. Było super. Przypomniałam sobie wiedzę sprzed lat. Znajome wiejskie zapachy, uzyskałam nowe wiadomości żywieniowe no i ekonomiczną wartosc tygodnioweggo . zywienia. Dziękuję Marysiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *