Bliżej nieba, bliżej gwiazd………

17 lutego 2024 roku 25 członków Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie zwiedzało kolejne ciekawe miejsce w Olsztynie – Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie. Zlokalizowane jest w XIX-wiecznej wieży ciśnień wznoszącej się na najwyższym wzniesieniu dawnego Olsztyna. Po renowacji w 2008 roku budynek został laureatem konkursu Zabytek Zadbany – ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Naszym przewodnikiem po Obserwatorium był przesympatyczny pracownik tego obiektu Pan Maciej Grzemski.

Na kolejnych piętrach wieży można zapoznać się z rozwojem astronomii oraz z różnymi metodami obserwacji i pomiarów astronomicznych. Zainstalowana w budynku winda udostępnia Obserwatorium Astronomiczne także dla osób z niepełnosprawnością.

Meteoryty są źródłem informacji o genezie Układu Słonecznego. Ich struktura i skład chemiczny rejestrują, niczym skamieliny, ewolucję materii kosmicznej od czasów sprzed 4,5 miliardów lat, gdy w ogromnym, wirującym wokół Słońca gazowo pyłowym dysku formował się układ planetarny.

 

Wyjątkowym eksponatem w pracowni meteorytyki są okruchy skał księżycowych przywiezione na Ziemię przez załogę misji Apollo 11, pierwszej w historii ludzkości załogowej wyprawy na Księżyc.

 

Zwiedzanie Obserwatorium kończymy poznaniem historycznych instrumentów obserwacyjnych pozwalających mierzyć położenia obiektów astronomicznych na sferze niebieskiej oraz śledzimy ewolucje metod pomiaru czasu, wielkości niezbędnej dla opisu ich ruchu i przez stulecia nierozerwalnie związanej z astronomią.

Po pokonaniu 147 stopni stajemy na tarasie Obserwatorium Astronomicznego, skąd  podziwialiśmy panoramę miasta. I tak z daleka, a szczególnie z wysoka zobaczyliśmy zabytki Olsztyna, w tym kościoły, zamek, okazały budynek marszałkowski……a także budynki w których mieszkamy.

To był bardzo ciekawy dzień. Plan odwiedzania Obserwatorium był strzałem w dziesiątkę. Jest powiedzenie, że „człowiek całe życie się uczy” – okazało się prawdziwe. Dziękujemy Wiesi i Jasiowi Filipkom za zorganizowanie zwiedzania i załatwienie wspaniałego przewodnika, który nas zachęcił do trochę „elitarnej” dziedziny nauki jaką jest astronomia. Panie Maćku dziękujemy !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *