Odznaczenia dla leśników Nadleśnictwa Młynary

26 marca 2024 roku  członkowie zarządu Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy Akademii Trzeciego Wieku w Olsztynie Anatol Leszczyński Stefania Jarczyk i Krystyna Leszczyńska pojechali do Nadleśnictwa Młynary podziękować za dotychczasową  współpracę. Spotkanie było okazją do przekazania odznaczeń Ligi Obrony Kraju.

Za duży wkład  pracy i aktywny  udział  w wspieraniu działalności naszego Koła wyróżnione zostały następujące osoby:

Srebrną Odznaką Zasłużony Działacz LOK – Ewa Parzyszek i Ryszard Jankowski

Medalem Za Zasługi Dla Ligi Obrony Kraju – Medalem Zbiorowym wyróżniono Nadleśnictwo Młynary. Wyróżnienie wręczono Panu Nadleśniczemu Marcinowi Janowskiemu.

Gratulujemy i jeszcze raz dziękujemy!

Spotkanie odbyło się  w bardzo miłej, serdecznej atmosferze – co nie jest zaskoczeniem – leśnicy to wspaniali ludzie, z ogromną wiedzą i warto ich posłuchać, dowiedzieć się jeszcze więcej o lesie, okolicznych zabytkach, historii…….

W czasie naszego wyjazdu była piękna, słoneczna pogoda, zatrzymaliśmy się podziwiać budzącą się do życia przyrodę, oczywiście w Nadleśnictwie Młynary. Na pierwszym zdjęciu…. zagadka: kto wymyślił taki piękny  projekt?

Tym razem rozwiązanie już jest – wzór na zdjęciu z drzewem

 

 

 

 Część z nas była na wycieczce w tym Nadleśnictwie. Dla przypomnienia tym, którzy byli i do wiadomości tym, którzy się dopiero wybierają (mamy zaproszenie) :

Nadleśnictwo Młynary jest jednym z 32 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. W skład Nadleśnictwa wchodzi 12 leśnictw i Ośrodek  Hodowli Zwierzyny „Strużyna”

Nadleśnictwo Młynary położone jest w północno-zachodniej części województwa Warmińsko-Mazurskiego w powiecie elbląskim, braniewskim, ostródzkim, w gminach: Młynary, Pasłęk, Wilczęta, Morąg, Miłakowo, Godkowo. Krajobraz tego terenu jest bardzo urozmaicony, tereny równinne przechodzą w faliste i pagórkowate, z fragmentami licznych wzgórz i stosunkowo głębokich stromych jarów.

Klimat należy w głównej mierze do klimatu pojeziernego wyodrębnionego w osobny region klimatyczny Pojezierza Mazurskiego. Charakteryzuje się on występowaniem cech klimatu atlantyckiego i kontynentalnego.

Średnia roczna ilość opadów wynosi 600 – 650 mm, a średnia roczna temperatura +7 C. Okres wegetacyjny trwa około 200 dni w roku.

Warunki  glebowe i cechy klimatu sprawiają, że głównymi gatunkami lasotwórczymi są: buk zwyczajny, dąb szypułkowy, sosna zwyczajna, brzoza brodawkowata,, olsza czarna, lipa drobnolistna, świerk pospolity.

W lasach Nadleśnictwa zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Do najczęściej spotykanych należy  dzik, sarna, jeleń europejski, jeleń sika i daniel. Swoją obecność zaznaczają również bobry, tworząc liczne rozlewiska na rzekach śródleśnych strumykach. Coraz liczniejsze są wilki i łosie.

 

2 komentarze do “Odznaczenia dla leśników Nadleśnictwa Młynary

  1. KRYSIU kiedy Ty odpoczywasz. Relacją z wizyty w Młynarach zdana na bieżąco. Pozdrawiam wszystkich członków Koła życząc spokojnych świąt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *