Miłość wiosną……………

1 kwietnia 2024 roku /drugi dzień Wielkanocy/ prezes Koła Tolek Leszczyński podczas spaceru wzdłuż rzeki, w pobliżu Rusi koła Olsztyna zrobił ciekawe zdjęcie ropuchy szarej podczas godów. I kilka ciekawostek z internetu na temat …..

Wiosną, gdy temperatura powietrza stopniowo rośnie, a woda w mniejszych zbiornikach ogrzewa się, płazy zaczynają gody. Przepiękny śpiew godowy żab – rechot – roznosi się po lesie i łąkach.

Pierwsze do godów przystępują żaby moczarowe. Są to wyjątkowe żaby, gdyż podczas godów barwa samców zmienia się na niebieską, a ich rechot przypomina odgłos bulgoczącej wody. Gatunek ten jest wrażliwy na zanieczyszczenia, dlatego stanowi wskaźnik czystości wody i środowiska. Zaraz po żabach moczarowych swoje gody zaczynają ich więksi kuzyni – ropuchy.

Najbardziej znana jest ropucha szara. Można ją spotkać niemal wszędzie, od lasów po pola i łąki. Prowadzi lądowy tryb życia, a do wody wchodzi tylko podczas godów. Jej rechot przypomina delikatne pohukiwanie. Ropuchy rzadko skaczą, przeważnie chodzą, a w chwili zagrożenia nieruchomieją. Na ciele ropuchy znajduje się wiele gruczołów, z których podczas zagrożenia wydziela się substancja zwana bufoteniną. Ma ona właściwości psychoaktywne.

Wszystkie żaby po zimowej hibernacji łączą się w miłosnym uścisku, czyli ampleksusie. Samiec wskakuję na samicę, ta go nosi na grzbiecie aż złoży skrzek. Takie zjawisko może trwać nawet kilka godzin, ale jest konieczne do zapłonienia u żab. Zdarza się, że samica dźwiga dwóch samców, albo że samotna samica próbuje odbić partnera innej samicy. Gody mogą trwać do czerwca, tuż po nich żaby opuszczają zbiorniki wodne i przenoszą się na suchy ląd.

Żaby to bardzo pożyteczne stworzenia. Żywią się wszelkimi owadami, pająkami i ślimakami. Zjadają nawet stonki ziemniaczane i osy. Wszystkie płazy w Polsce podlegają ochronie. Dlatego kierowcy powinni uważnie i ostrożnie  przejeżdżać obok zbiorników wodnych, gdyż powinni uważać na  przemieszczające się podczas godów żaby.

Na zdjęciach widać ropuchy jeszcze na ścieżce i później w wodzie.

1 komentarz do “Miłość wiosną……………

  1. Wczoraj znalazłam z córką żaby, ropuchy szare w Łupstychu, koło domu nr 1,niestety ich los jrsy zagrożony, nie mogą się przedostać na drugą stronę drogi, błądzą, a potem są rozjeżdżane przez samochody, co robić, gdzie szukać pomocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *