Stadion rugby w Olsztynie

Sobotni rajd 27 kwietnia 2024 roku, członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW Olsztynie rozpoczęli przy Wysokiej Bramie, skąd przeszli na stadion przy ulicy 15 Dywizji /dawna Gietkowska/.

Stadion odzyskuje dawny blask dzięki rugbystom, którzy podjęli olbrzymie wyzwanie budowy Olimpijskiego Stadionu Rugby w Olsztynie. Stadion jest historyczny i pamięta wojska dragońskie, które go utworzyły dla swoich potrzeb. W wyniku przemian były tam uprawiane różne dyscypliny, ale najdłużej rugby. Tam właśnie nastąpiły narodziny rugby na Warmii i Mazurach. Była I liga i ekstraliga rugby w piętnastkach.

Dzięki inicjatywie Rugby Team Olsztyn i dwukrotnej wygranej w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim trwa jego gruntowny remont.

Obiekt zyskał nowe ogrodzenie, uporządkowany teren, furtki i bramę wjazdową. Teraz powstaną trybuny dla kibiców(500 widzów), które będą umocnieniem skarpy.

W dalszej części rajdu przeszliśmy malowniczą trasę wzdłuż rzeki Łyny, do CEiK –u w Olsztynie, gdzie nasz wspólny spacer zakończono.

Rajd poprowadzili Stefania Jarczyk i Józek Gazda, zdjęcia udostępniła Maria Iglińska

A tak dla przypomnienia:

Łyna to najdłuższa rzeka Warmii i Mazur i największa z trzech rzek płynących przez Olsztyn. Zresztą dwie pozostałe są jej dopływami.

Większa część jej biegu, poczynając od źródeł na stokach Garbu Lubawskiego w okolicach Nidzicy (rezerwat „Źródła rzeki Łyny”), wije się po terytorium województwa warmińsko-mazurskiego (ok. 200 km). Końcowy odcinek Łyny (64 km) biegnie zaś na obszarze należącego do Rosji obwodu królewieckiego. Tam też rzeka, nazwana Ławą, w okolicach Znamienska wpada do Pregoły.


Olsztyn jest pierwszym miastem na szlaku Łyny. Zanim jednak rzeka do niego dotrze, musi pokonać kilka jezior: Duże Brzeźno, Kiernoz Mały i Kiernoz Wielki, Łańskie i Ustrych. Przed największym z nich – Łańskim – z lewej strony dopływa do niej Marózka. Za jeziorem Ustrych przełomowy odcinek Łyny przypomina górską rzekę (rezerwat „Las Warmiński”).


Łyna przecina Olsztyn na dwie niemal równe części, wpływając od południowej, a wypływając po północnej stronie miasta. Po drodze zasilają ją wody jezior Ukiel i Kortowskiego za pośrednictwem strugi Kortówki. Potem toczy swe wody przez Śródmieście i wzdłuż starówki, stanowiąc ważny element krajobrazowy Parku Podzamcze. Przepływa pod najstarszym w Olsztynie mostem św. Jana Nepomucena, dalej biegnie w sąsiedztwie zamku Kapituły Warmińskiej i pod wiaduktami kolejowymi z XIX w. Po opuszczeniu centrum miasta płynie przez Las Miejski, gdzie łączy się z rzeką Wadąg, dopływającą do niej z prawej strony.


Dalej obiera kierunek północny i przecina tereny Pojezierza Olsztyńskiego i Niziny Sępopolskiej. Płynie przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce i Sępopol. Na kolejnych etapach zasilają ją wody Symsarny, Pisy Północnej, Gubra i Elmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *