Nożownik …….

„Nożownik – w dawnych czasach rzemieślnik na podgrodziu zajmujący się wytwarzaniem noży. Dziś – określenie hobbysty lub rzemieślnika zawodowo zajmującego się powyższym”. Tyle z internetu…..

My nożownika -hobbystę,  pana Mieszka Godlewskiego, pracownika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie,  Wydziału Gospodarki Leśnej i Ochrony Lasu  gościliśmy na naszym czwartkowym spotkaniu 9 maja 2024 roku. Było to kolejne spotkanie z leśnikiem mającym ciekawe hobby.

Pan Mieszko najczęściej wykonuje noże myśliwskie ze stali D2 (K110), czasem (głównie na zamówienie) markowego damastu (Damasteel, Balbach) lub stali proszkowej (głównie K390). Zapewniają wysoką twardość i długie trzymanie ostrza, a więc podstawowe warunki jakich wymagam od dobrego noża. W chwili obecnej wykonuje wyłącznie noże ze stałą głownią.

Oprawy wykonuje najchętniej z materiałów naturalnych, takich jak drewno, kość, rogi, poroże w połączeniu z elementami mosiądzu, miedzi i nowego srebra. Często ozdabia swoje noże techniką scrimshaw, filework, trawieniem, grawerunkiem. Pochwy wykonuje ze skóry bydlęcej, czasem łączonej z egzotycznymi skórami (raja, wąż morski).

Noże, które robi są niepowtarzalne, nie robi noży  w seriach, nie ma modeli, które powiela.

Knifemaking jest dla niego  przyjemnością, noże robi w wolnych chwilach i kiedy ma odpowiedni nastrój, dlatego czas wykonania jednego noża trwa minimum 1 miesiąc.

Pan Mieszko ma swoją stronę internetową. Przytoczone informację są głownie z tej strony Garuchi knives.pl.

Nasz Gość opowiadał, pokazywał jak wyglądają noże w trakcie pracy i już gotowe, jak wyglądają oprawy, pochwy………………..

Dziękujemy za bardzo ciekawy wykład, podziwiamy za talent i za cierpliwość w pielęgnowaniu trudnego i pracochłonnego hobby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *