Wiosenny rajd i tramwaje w Olsztynie

W sobotę 11 maja 2024 roku  członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie wybrali się na rajd po „Wojtkowym lesie”. Był to pierwszy rajd, po przerwie, w czasie której zwiedzaliśmy ciekawe obiekty i parki w Olsztynie. Czuliśmy  się jak po powrocie z podróży do  domu, kiedy się mówi : „fajnie było,ale w domu najlepiej”. Wiosna jest cudna, widać to  szczególnie w przyrodzie – jest kolorowo i pachnąco.

W czasie odpoczynku odbył się konkurs, którego tematem hasłowym były tramwaje w Olsztynie. Konkurs był przygotowany przez prezesa Koła Anatola Leszczyńskiego, który ogłosił na zebraniu temat. Można było się przygotować……I najbardziej wiadomości z tego tematu miały Marianna Bonisławska i Basia Bruzgo. Gratulujemy!

A co trzeba m.in. wiedzieć?


Tramwaje w Olsztynie – system komunikacji tramwajowej działający w Olsztynie w latach 1907–1965 i ponownie od 19 grudnia 2015. Jest to jak dotąd jedyny reaktywowany system komunikacji tramwajowej w Polsce, a także jedyny bez tradycyjnych pętli – posiadający jedynie tory odstawcze i stąd też obsługiwany taborem dwukierunkowym – oraz jedyny przystosowany do taboru o szerokości 2500 mm.

W 1907 roku były 2 linie tramwajowe: nr 1 dworzec główny- most św. Jana na Łynie o długości 2,3 km i  nr 2 1 Maja – Jakubowo 2,44 km. Następnie linie te przedłużano. Tramwaje kursowały często – linia nr 1 co 7,5 min, linia nr 2  co 15 min.

W 1910  roku wprowadzono w tramwajach bilety i konduktorów.

Po wojnie tramwaje zaczęły kursować już 30 kwietnia 1946 roku. 20 listopada 1965 roku zlikwidowano komunikację tramwajową. Nową linię rozpoczęto budować 1 marca 2012 roku. Koszt inwestycji wyniósł 250.000.000 zł.

To tylko niektóre informacje, które zawierały pytania konkursowe, w sumie pytań było 17. Jak widać konkurs nie był łatwy,  tym bardziej gratulujemy zwycieścom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *