Żmijowiec pospolity

Niebieskie kwiaty należą do najrzadszych, a jednocześnie do najbardziej pożądanych i poszukiwanych na świecie.
Do ogrodu wnoszą spokój, działają inspirująco i odświeżająco. Błękitne, jasnoniebieskie czy granatowe – niebieskie kwiaty przyjmują wiele odcieni ale zawsze, nawet z daleka, przyciągają do siebie wzrok  – kwiaty w kolorze czystego nieba!

Niebieskie kwiaty spotkaliśmy na sobotnim spacerze – w Parku Nagórki Jaroty. To jeszcze jeden powód aby zwiedzić to miejsce.

 

Żmijowiec zwyczajny – lubi rosnąć tam, skąd większość dzikich kwiatów ucieka w popłochu: na rowach, nieużytkach i suchych, słonecznych polanach. Długie kwiatostany żmijowca przetkane drobnymi niebieskimi kwiatami to jego znak rozpoznawczy

 

Swoją nazwę zawdzięcza wystającym z korony pręcikom, przypominającym język żmii. Jest to roślina bardzo miododajna. Najlepiej prezentuje się na mieszanych rabatach kwiatowych.

Żmijowiec zwyczajny to typowy gatunek żmijowca, którego przedstawicieli spotkać możemy na całym świecie – głównie w Europie, Wyspach Kanaryjskich, Azji Zachodniej i Afryce. Jest rośliną pospolitą w Polsce, dwuletnią, rosnącą na wysokość 25-100 cm. gatunek rośliny z rodziny ogórecznikowatych. Swoją nazwę zawdzięcza wystającym z korony pręcikom, przypominającym język żmii, oraz temu, że w przeszłości używany był przeciw ukąszeniom żmii. Roślina trująca i lecznicza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *