Leki z działki – hibiskus

Hibiskus (ketmia) – kwiat i roślina lecznicza

Hibiskus to egzotyczna roślina, która z powodzeniem może rozwijać się w naszych ogrodach. Trzeba jednak wiedzieć, że jej uprawa nie należy do najłatwiejszych. Mimo tego hodowanie ketmii bardzo się opłaca.Krzew nie tylko pięknie wygląda, ale też posiada liczne właściwości lecznicze. Jakie jest zastosowanie i działanie hibiskusa?

Hibiskus występujący też pod nazwą ketmia to roślina wchodząca w skład rodziny ślazowatych. W naturalnym środowisku dorasta do 5 metrów wysokości. Pochodzi z Chin i Tajwanu, lecz rozpowszechnił się na wielu obszarach o ciepłym klimacie. Hibiskus wytwarza sztywne, wzniesione pędy pokryte błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi. Największe walory dekoracyjne ma kwiat hibiskusa, przypomina nieco malwy ogrodowe. Jest stosunkowo duży, osiągają do 10 cm średnicy. Kwiaty przybierają różne barwy, najczęściej są białe, czerwone, fioletowe lub liliowe. Warto też dodać, że ketmia słynie z właściwości leczniczych.

W uprawie spotyka się różne odmiany tej rośliny. Jedną z nich jest hibiskus bagienny zwany też bylinowym. Pochodzi ze wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W naturze rośnie na wilgotnych terenach umiejscowionych w pobliżu rzek czy też mokradeł. Dzikie okazy dorastają do 2 metrów wysokości a uprawowe osiągają zwykle 1,5 metra. Hibiskus bagienny to roślina zielna, jej pędy zamierają w okresie zimowym. Charakteryzuje się luźnym pokrojem i liśćmi mającymi różne kształty, Mogą być sercowate lub jajowate. Kwiat hibiskusa bylinowego jest pojedynczy i duży. Jego średnica sięga 20-30 cm.

Hibiskus bagienny jest dość wymagający, jeśli chodzi o uprawę. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje stanowiska nasłonecznionego i osłoniętego przed wiatrem. Preferuje gleby żyzne, próchniczne i przepuszczalne. Optymalne pH powinno być zasadowe lub nieznacznie kwaśne. Należy dodać, że podłoże musi być też stale lekko wilgotne. Hibiskus bagienny nie toleruje zacienienia, suszy oraz zbyt mokrej gleby. Rekompensuje to dużą wytrzymałością na minusowe temperatury.

Hibiskus ogrodowy

Z uwagi na swoje egzotyczne pochodzenie ketmia jest zazwyczaj uprawiana w domach. Nasz klimat nie sprzyja rozwojowi tej rośliny. Nie dotyczy to jednak wszystkich odmian. Niektóre mogą z powodzeniem rozwijać się w ogrodach. Najlepszym przykładem potwierdzającym te słowa jest hibiskus ogrodowy. Bywa też nazywany ketmią syryjską. W naturze dorasta do około 4 metrów wysokości. Okazy uprawiane w ogrodach mogą osiągać maksymalnie 3 metry.

Hibiskus ogrodowy występuje w wielu odmianach. Dzięki temu można tworzyć różne, interesujące kompozycje. Piękną ozdobą tej rośliny są duże, gładkie, ciemnozielone liście. To one przez większą część roku stanowią akcent dekoracyjny. Dzieje się tak, dlatego, że kwiat hibiskusa pojawia się dopiero pod koniec lipca lub w sierpniu. Może być pojedynczy lub pełny, ważniejsze są jednak jego kolory. Płatki występują w kilku barwach, najczęściej są białe, różowe, czerwone, błękitne, fioletowe a nawet dwubarwne.

Hibiskus ogrodowy podobnie do gatunku bagiennego, preferuje ciepłe i nasłonecznione stanowiska. Należy też zadbać o ty by były osłonięte przed wiatrem. W przypadku gleby, ten kwiat również ma takie same potrzeby. Ziemia musi być żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Do tego stale wilgotna, ale nie mokra. Opisywany hibiskus kwitnie bardzo obficie, z tego względu potrzebuje zasilania wieloskładnikowymi nawozami. Najlepiej rodzajami przeznaczonymi do nawożenia krzewów kwitnących.W pielęgnacji ważne jest też wiosenne przycinanie.

Kwiat hibiskusa – zastosowanie

Podstawowy zastosowaniem hibiskusa jest oczywiście dekorowanie ogrodu. Przez cały okres wegetacji roślina wygląda znakomicie. W okresie kwitnienia jej walory ozdobne jeszcze się zwiększają. Pojawiają się, bowiem duże, kolorowe kwiaty. Krzew można posadzić pojedynczo lub w rzędzie z innymi odmianami. To pozwoli uzyskać zapierającą dech w piersiach kompozycję. To jednak nie jedyna zaleta tej rośliny.

Właściwości lecznicze hibiskusa są znane od dawna. Jego prozdrowotne działanie doceniła medycyna ludowa, ale też branża kosmetyczna. Do celów leczniczych najważniejszy jest suszony kwiat hibiskusa. Powstaje z niego napar do picia. W sklepach dostępna jest też herbata zawierająca opisywany kwiat. Regularne spożywanie tych płynów ma liczne korzyści dla zdrowia. Jednakże osoby z niskim ciśnieniem krwi i kobiety w ciąży muszą zachować ostrożność.

Suszony kwiat hibiskusa zawiera ogromną liczbę pożytecznych substancji. Jest to między innymi błonnik, antocyjan i duże pokłady witaminy C. Oprócz tego w roślinie znajdują się polifenole, flawonoidy, karoteny, jak również nienasycone kwasy tłuszczowe. Nic, więc dziwnego, że hibiskus ma bardzo pożyteczne dla zdrowia działanie.

Herbata lub napar do picia wspomaga układ immunologiczny, pobudza go do walki z wirusami i bakteriami. Suszony kwiat hibiskusa pozytywnie wpływa na trawienie i oczyszcza organizm z toksyn. Napar z suszu jest zalecany do picia osobom będącym na diecie. Wykazuje bowiem działanie odchudzające. Warto też dodać, że herbata z hibiskusa ma właściwości moczopędne. Dzięki temu wspomaga leczenie cukrzycy i zmniejsza ryzyko powstania kamieni nerkowych.

Hibiskus to roślina posiadająca liczne właściwości lecznicze, trzeba tylko korzystać z nich z rozwagą.

 

 

1 komentarz do “Leki z działki – hibiskus

  1. Tez mam piękny hibiskus -ma duże malinowe kwiaty 🌺🌺🌺
    W tym roku naliczyłam 16 pączków ,cudownie ozdabia ogród polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.