A my wędrujemy………

Zima tego roku jest po prostu fajna. Trochę śniegu, parę stopni mrozu, czasem słonecznie – warunki wspaniałe do wędrowania po lasach.

12 stycznia 2019 roku przemierzaliśmy ścieżki Leśnictwa Stary Dwór. Świeży śnieg pozwolił na zachowanie tropów zwierząt. Rozpoznawaliśmy ślady saren, dzików, zajęcy……I znaleźliśmy zamarzniętą jaszczurkę. Co się stało, nie wiadomo, powinna przecież teraz spać. Długość życia wynosi średnio ok. 3- 4 lat…. czyżby ?

Jaszczurka zwinka występuje na terenie całej Polski i jest najczęściej występującym gadem na terenie kraju.

Zwinka preferuje siedliska nizinne. Najczęściej można ją spotkać na ogródkach działkowych, łąkach, terenach kamienistych. Jest bardzo ciepłolubna. Jaszczurki te są aktywne za dnia. Lubią wygrzewać się rankiem na słońcu, co zwinkom, jako zwierzętom zmiennocieplnym potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wygrzewają się rano, by po południu polować w niskiej trawie. Gdy temperatura przekracza 40º C, chowają się do wykopanych przez siebie norek. Wieczorem wracają do swoich kryjówek, gdzie spędzają noc. Gady te mają swoje małe terytoria, których bronią i na których spędzają czasem całe życie. Jaszczurki te zaczynają hibernować w październiku, a wybudzają się w marcu lub później w zależności od warunków atmosferycznych. Zwinki kopią nory do 5 cm pod ziemią. Robią wiele rozgałęzień, aby zmylić polujące na nie drapieżniki, lecz tylko główny korytarz jest zamieszkany przez jaszczurkę. Gady te kopią nory długie na prawie 8 m, najczęściej pod krzewami. Jaszczurki co kilka tygodni zmieniają nory, aby uchronić się przed niebezpieczeństwami.

A dlaczego warto mieć jaszczurki w swoim ogródku? Jaszczurki to takie małe, drapieżne „krokodyle” o bardzo dużym apetycie.

Co jedzą jaszczurki zwinki

W ich menu jest bardzo dużo drobnych zwierząt wyrządzających szkody w ogrodzie:
* ślimaki
* gąsienice
* chrząszcze
* wszelkiego rodzaju poczwarki
* pająki
* pluskwiaki
* wije
* muchy
* jaszczurki własnego gatunku
* inne owady, które się nawiną.

J

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.