Pierwszy czwartek ekologiczny w 2020 roku

9 stycznia 2020 roku członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie spotkali się w RDLP w Olsztynie na kolejnym czwartku ekologicznym, ale pierwszy raz gościliśmy Panią  Marlenę Sikorską z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która przedstawiła bardzo ciekawy temat: „Fakty i mity – rzecz o tym jak leśnicy prowadzą gospodarkę leśną”. A do jednych z najważniejszych rzeczy do zapamiętania to że lasy dostarczają nie tylko drewna ale:

  •  produkują około 27 mln ton tlenu – ponad połowę rocznego zapasu na Ziemi
  •  hektar lasu sosnowego pochłania 150-200 ton dwutlenku węgla produkując ok.13 ton masy organicznej rocznie
  •  1  hektar lasu wyparowuje rocznie 1000-3500 m sześciennych wody
  •  w 1 m sześciennym powietrza leśnego jest 46-79 razy mniej organizmów chorobotwórczych niż w powietrzu miejskim /ważny argument do korzystania z „kąpieli leśnych”, w czasie sobotnich rajdów/
  • 150 metrowej szerokości ściana lasu liściastego obniża hałas o 18-25 decybeli
  • 1 hektar lasu świerkowego zatrzymuje około 30 ton pyłów w ciągu sezonu wegetacyjnego, a 1 ha lasu bukowego ponad 65 ton

 

To tylko maleńki fragment  wiadomości, które przekazała nam Pani Mariola.  Dziękujemy za interesujące przedstawienie ważnych tematów. Mamy nadzieję na następne spotkania.

Czwartkowe spotkanie było okazją do wręczenia  nagród, medali, odznaczeń. I tak Basia Bruzgo uhonorowana została Medalem 75-lecia  Zasługi Dla LOK, Małgosia Sachnowska otrzymała  nagrodę książkowa, za wygranie konkursu o firmie Wipasz, medale wręczono  zwycięzcom  Sylwestrowych Zawodów Strzeleckich oraz członkom Koła / którzy nie mogli odebrać wcześniej/ za ukończenie „Rajdu na Azymut” oraz medale 101 Rocznicę Niepodległości.

Wielka niespodzianka czekała  Rysia Chudziakiewicza  – nagroda specjalna – złota patelnia dla mistrza wykwintnych specjałów na biesiadnych stołach Koła w 2019 roku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.