„Powróćmy jak za dawnych lat”

 

W Parku Jakubowo, znajdującym się na osiedlu Wojska Polskiego w Olsztynie  pojawiło się 17 instalacji  – ogromnych iluminacji świetlnych nawiązujących do lat dwudziestych minionego stulecia. Zostały one usytuowane wokół stawu z fontanną

Park Jakubowo zajmuje powierzchnię 1500 ha, przylega bezpośrednio do lasu miejskiego i biegnie wzdłuż ulicy Wojska Polskiego (druga co do długości ulica Olsztyna). Przez dobrze rozwiniętą komunikację park wraz z lasem jest ulubionym miejscem spacerowym mieszkańców. Do dyspozycji mają dobrze zagospodarowane i malownicze alejki wzdłuż wąwozów Łyny, leśne dróżki, ciągi spacerowe i tereny zielone. Do parku należy m.in. owalny staw i niewielkie Jeziorko Mummel (0,3 ha), jak również dwa budynki wpisane do rejestru zabytków: dawna restauracja, gdzie dzisiaj znajduje się Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, oraz dawna willa, czyli dzisiejszy budynek mieszkalny. Historia tego miejsca sięga 1862 roku. Powstały wtedy takie obiekty jak lokal gastronomiczny z werandą widokową, leśne boiska, strzelnica, sala taneczna i korty tenisowe.

Na uwagę zasługuje również fakt, że nienaruszona pozostała dawna kompozycja parku i tarasowo ułożona nawierzchnia. Zachowały się najstarsze drzewa, m.in. dąb o obwodzie 430 cm i wysokości 28 m. Między stawem a jeziorem znajduje się inny ciekawy element parku, jest nim pomnik poświęcony Bohaterom Walki o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur. Pomnik ten odsłonięto w roku 1972 i postawiono go na miejscu odsłoniętego wiosną 1928 roku niemieckiego pomnika plebiscytowego.

 W roku 1920 wybudowano stadion leśny, na którym w 1960 roku 60 lat temu Józef Szmidt pobił rekord świata w trójskoku.

Należy dodać , że  rok 1960, był wielkim świętem na Warmii i Mazurach, bo był jubileuszowym (550 lat) rokiem zwycięstwa pod Grunwaldem.

Zdjęcia; Wiesia i Jasiu Filipek

Informacje o Parku: Polska Niezwykła warmińsko – mazurskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.