Ciekawy Dolny Śląsk – Kudowa Zdrój – Góra Parkowa

Marzec, z przydziału NFZ,  spędziliśmy w Kudowie Zdroju. Nie było tak kolorowo jak latem, ale bardzo „przejrzyście”. Po prostu przyroda była trochę jakby „nagusieńka”, co pozwoliło zobaczyć to co trudno byłoby zobaczyć latem. I tak dla porządku to:

Kudowa-Zdrój – miasto uzdrowiskowe w Polsce położone w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Według danych z 31 grudnia 2019 r. miasto miało 9886 mieszkańców. A co zwiedzaliśmy w Kudowie:

Na początek Góra Parkowa. Stanowi rozciągnięte wzniesienie w kształcie małego grzbietu górskiego, o stromych południowych zboczach, górujące nad Kudową-Zdrój.  Południowo-zachodnie oraz południowe zbocza wzniesienia dość stromo opadają w kierunku Kudowskiego Potoku nad, którym położona jest Kudowa Zdrój. Południowe zbocze wzniesienia stanowi przedłużenie Parku Zdrojowego osłaniające park i kurort od północy wzdłuż ulicy Moniuszki, na którym w XVIII wieku, wytyczono pierwsze alejki spacerowe

.Niezbyt trudne do pokonania wzniesienie, nawet dla osób nie zaprawionych w „górskich wspinaczkach”. W kilku miejscach, przy schodach zamontowano poręcze, przygotowano ławeczki ….. Trochę wysiłku i naprawdę warto.

A jak pokonamy wzniesienie to możemy zobaczyć:

Kościół Chrystusa Pana – ewangelicko-augsburski kościół filialny należący do parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kłodzku. Świątynia została zbudowana w latach 1797–1798 w stylu eklektycznym. Poświęcono ją w 1798 roku.

Na południowym zboczu góry na wysokości 440 m n.p.m. umiejscowiona jest drewniana altana widokowa zwana Altaną Miłości.W jej wnętrzu zakochani zostawili kłódki – ciekawostka, tym razem kłódki w altanie, a nie na moście. Słodkie !

 

Jest  to niezwykle urokliwe miejsce, z którego roztacza się przepiękny widok. na kudowski  zabytkowy  Park Zdrojowy i na zabudowania miejskiej części gminy.

 

W oddali dostrzegalne są jeszcze Wzgórza Lewińskie i pogórze Gór Orlickich

Kudowską Altanę Miłości gruntownie odnowiono w 2014 roku, w ramach projektu budowy i modernizacji wież i punktów widokowych po czeskiej i polskiej stronie Pogranicza Kłodzkiego. Projekt ten nosi nazwę „Miejsca pełne widoków w Euroregionie Glacensis”.

 

A Góry Parkowej pilnuje…….właśnie kto? Poszmerałam Go po nosie…..i nic. Straszono mnie, że kichnie, ale może jeszcze spał snem zimowym …..

 

2 komentarze do “Ciekawy Dolny Śląsk – Kudowa Zdrój – Góra Parkowa

  1. Drzewa bez liści pozwalają dostrzec to co latem jest niewidoczne. Kudowa jak widać się zmieniła , powstało wiele nowych atrakcji. Cieszę się że je poznaliscie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.