Leśniczy – zawód z powołaniem

 

Część ludzi myśli, że zawód leśniczego jest bardzo prosty, łatwy i przyjemny. W końcu mieszka się daleko od miejskiego zgiełku i codziennie, ze spokojem przechadza się po lesie. Nic bardziej mylnego.

18 listopada 2021 roku spotkaliśmy się z naszym ulubionym leśniczym – gospodarzem Leśnictwa Stary Dwór, Panem Wojtkiem Dąbrowskim. Znamy się od wielu lat. To właśnie najczęściej po terenie tego Nadleśnictwa wędrujemy w każdą sobotę od wielu lat. Tym razem Pan Wojtek opowiadał o swojej jakże odpowiedzialnej pracy.

Leśniczy pokrótce jest opiekunem, zarządcą i nadzorcą lasu.. Ma on dbać o przestrzeganie prawa w obrębie lasu oraz aktywnie zwalczać przestępstwa i wykroczenia. Jednocześnie zajmuje się optymalizacją produkcji leśnej od zalesiania pustych obszarów, przez prowadzenie szkółek, a skończywszy na decyzjach o wycince drzew. W zakres jego obowiązków wchodzi również ochrona przeciwpożarowa, nasiennictwo, kontrola nad użytkowaniem lasu przez osoby trzecie, wszelkiego rodzaju pomiary i inwentaryzacja, a także różne prace administracyjno-ekonomiczne.

Jest tego sporo ? I jak to pogodzić ? Można, dlatego, że Pan Wojtek jest osobą   z powołaniem . Lubi swoją pracę. Warto jednak zaznaczyć, że wypełnianie obowiązków leśniczego nie ogranicza się tylko do 40 godzin tygodniowo. Bardzo często pracuje się w nocy oraz święta.

Dziękujemy za spotkanie, za wiedzę, za gościnność. Pan Wojtek obiecał, że spotka się z nami w ramach czwartków ekologicznych w RDLP w Olsztynie i opowie o swojej pasji, tym razem nie związanej z swoją praca zawodową.  Czekamy !

Dziękujemy Jasi i Grzesiowi Kluczkom, którzy zadbali o zaopatrzenie. Dzięki Nim  upiekliśmy pyszne kiełbaski w ognisku, które rozpalili Józek Gazda, Antoni Jarczyk i Aleksander Gębicki. Dziękujemy również Panu Wojtkowi Dąbrowskiemu za drzewo do ogniska.

W ramach zaopatrzenia była tez niespodzianka – coś słodkiego – batoniki Pawełek – pyszne!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.